Wystawa plenerowa.

Wystawa plenerowa. Zdjęcia pochodzą ze strony: www.dionp.pl

Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego

Z inicjatywy twórcy i prezesa Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK Janusza Borkowskiego w budynkach po pierwszym zakładzie w Redczu Krukowym powstało w 2009 roku Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego. Zapraszamy do odwiedzenia tego unikatowego w naszym Regionie muzeum, które przybliży historię Naszej Małej Ojczyzny.

exploreRedecz Krukowy 8a, 87-880 Redecz Krukowy

W Redczu Krukowym pod numerem ósmym, w gospodarstwie rodziny Borkowskich swoje korzenie ma Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK. Powstała ona w 1977 r. i przebojem wdarła się do czołówki polskich producentów maszyn i urządzeń dla rolnictwa.

Początkowo rodzinna firma konkurowała z sukcesem z państwowymi firmami i międzynarodowymi korporacjami podbijając początkowo rynek krajowy, by w końcu stać się liczącym eksporterem maszyn niemal na każdy kontynent świata. Gdy w 2008 roku do użytku została oddana nowoczesna hala produkcyjna w Brześciu Kujawskim zakład w Redczu został zamknięty, nie został jednak zlikwidowany. W dawnych halach produkcyjnych powstało Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego, w którym eksponowane są zbiory zgromadzone przez Janusza Borkowskiego oraz jego synów.

Ekspozycja w znacznej części składa się z darów mieszkańców Redcza Krukowego i okolic. Obok Muzeum w uroczym ogrodzie znajdują się obiekty idealne dla różnego rodzaju imprez plenerowych. W tym miejscu bawią się pracownicy KRUKOWIAKA i ich rodziny, mieszkańcy Redcza i okolic oraz wszyscy przyjaciele KFMR KRUKOWIAK. 

Bogactwo zbiorów Muzeum zawdzięcza dobroci i szczodrości mieszkańców okolicy. Część zbiorów pochodzi z prywatnej kolekcji rodziny Borkowskich, jednak istnienie muzeum możliwe jest tylko dzięki hojności dużej grupy osób, które postanowiły wesprzeć to przedsięwzięcie.

Wśród zbiorów Muzeum znaleźć można: artykuły gospodarstwa domowego, narzędzia oraz przedmioty codziennego użytku, meble, ubrania ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze stare, legendarne samochody i motocykle militaria, mundury, pamiątki z czasów wojen zabytkowe maszyny i urządzenia produkcyjne pojazdy konne (bryczki, karety, bitki, sanie), pamiątki z zakładów rzemieślniczych, aptek, urzędów itp., stare dokumenty, znaleziska archeologiczne, dzieła twórców ludowych.

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek: 7.00-15.00, sobota, niedziela: 10.00-18.00 (w sezonie) Informujemy, że w okresie od 1 października do 31 marca nasze Muzea nie są czynne w sobotę i niedzielę. Wyjątek będą stanowić grupy zorganizowane (czyli powyżej 5 osób) – którym, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, udostępnimy nasze Muzea do zwiedzania.

Zgłoszenia grup zorganizowanych można dokonywać pod numerem: 506 210 531 – kustosz Wiesława Pińkowska

Oferujemy także wynajem terenów rekreacyjnych położonych przy MTRiGW na imprezy plenerowe.

Muzeum położone jest przy drodze krajowej nr 62, między Brześciem Kujawskim a Radziejowem.

Informacje pochodzą ze strony internetowej Muzeum: http://redeczkrukowy.pl/

 

Zobacz także

Olejarnia Świąteczna

Atrakcja

Olejarnia Świąteczna

Więcej

Niedźwiedzice - Wioska Bociana

Atrakcja

Niedźwiedzice - Wioska Bociana

Więcej

Towarzystwo Bambrów Poznańskich

Atrakcja

Muzeum Bambrów Poznańskich

Więcej

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

Atrakcja

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

Więcej

Pszczelarnia Słodnik

Atrakcja

Pszczelarnia Słodnik

Więcej

Ośrodek Etnograficzny w Lelisie

Atrakcja

Ośrodek Etnograficzny w Lelisie

Więcej

Muzeum Etnograficzne w Ochli.

Atrakcja

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli

Więcej

Drewniana kaplica zimą

Atrakcja

Kaplica pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej

Więcej

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

Atrakcja

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

Więcej

Zespół Ligockie Wrzosy z Ligoty Prószkowskiej

Atrakcja

Zespół Ligockie Wrzosy z Ligoty Prószkowskiej

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%