Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Muzeum Mazowieckie w Płocku posiada największą obecnie w Polsce kolekcję pamiątek po Olendrach, w tym meble – komody, kredensy, stoły i ławy, często malowane we wzory roślinne, a także narzędzia ciesielskie i sprzęt gospodarski – maselnice, prasy i kotły do wyrobu powideł buraczanych oraz beczki do przechowywania i transportu suszonych owoców.

exploreWiączemin Polski 25, 09-533 Wiączemin Polski

Pomysł powstania skansenu poprzedzony był działaniami podejmowanymi przez Muzeum Mazowieckie w Płocku już od 2005 r. Lata 2011 – 2012 to intensyfikacja badań terenowych i inwentaryzacja nieruchomości. Efektem badań wdrożonych do programu muzeum było m.in. powstanie wystawy planszowej „Osadnictwo olenderskie na Mazowszu”. 25 lipca 2013r. Muzeum Mazowieckie w Płocku dokonało zakupu działki położonej we wsi Wiączemin Polski, o powierzchni 2,27 ha, zabudowanej budynkami nieczynnego kościoła ewangelicko – augsburskiego wybudowanego w 1935r. i szkoły podstawowej. Na działce znajdował się również cmentarz. Lata kolejne to pozyskanie obiektów – zabytków kultury olenderskiej m.in. meble pokojowe i kuchenne, wyposażenie suszarni i powidlarni, sprzęty związane z przetwórstwem mlecznym, stolarką, maglowaniem. Obiekty te wymagały prac konserwatorskich, które mogły być zrealizowane dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2015 r. zakończony został projekt „Adaptacja budynku kościoła ewangelicko – augsburskiego w Wiączeminie Polskim na potrzeby Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego”. W związku z zakończeniem projektu, 27 czerwca 2015r. w Wiączeminie Polskim odbyła się uroczystość otwarcia kościoła i udostępnienie go do zwiedzania. Kolejnym etapem działań była rozbudowa infrastruktury muzealnej, przeniesienie oryginalnych olenderskich budynków, wyposażenie ich i przystosowanie do zwiedzania w ramach projektu: „Rozbudowa dostępności do zasobów kultury poprzez ich rozwój i efektywne wykorzystanie” pn. „Rozbudowa Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim”.

Obecnie na terenie Skansenu można zobaczyć wyremontowany dawny kościół ewangelicko–augsburski, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem: jednobudynkowy tzw. langhoff, łączący część mieszkalną ze stodołą i oborą, który został przeniesiony z miejscowości Kępa Karolińska oraz, pochodzący z miejscowości Białobrzegi, zespół obiektów składający się z budynku mieszkalnego, stodoły oraz budynku powidlarni, służącej także jako suszarnia owoców.

Wyremontowany został także istniejący budynek szkoły. We wnętrzach budynków powstały stałe ekspozycje prezentujące tradycyjne ich wyposażenie, oczywiście olenderskie, zarówno w części mieszkalnej, jak choćby sypialnia, jak również w części gospodarczej, gdzie znalazł się sprzęt rolniczy. Wszystkie pamiątki po Olendrach zostały pozyskane od mieszkańców dawnych olenderskich osad w trakcie badań terenowych. Obecnie Skansen oraz wydarzenia w nim organizowane cieszą się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających chcących zagłębić historię osadnictwa przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec, którzy osiedlali się na tych terenach od XVII do połowy XIX wieku.

Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Zobacz także

Budynek Muzeum Powstania Chochołowskiego

Atrakcja

Zagroda Bafiów w Chochołowie - Muzeum Powstania Chochołowskiego

Więcej

Wystawa plenerowa w Muzeum Sprzętu Rolniczego.

Atrakcja

Muzeum Wsi Polskiej i Muzeum Sprzętu Rolniczego w Wojewodzinie

Więcej

Miody z pasieki ULIK

Atrakcja

"ULIK" - PASIEKA i Pszczelarska Zagroda Edukacyjna na Roztoczu

Więcej

Zagroda wiejska z przełomu XIX i XX w.

Atrakcja

Muzeum Etnograficzne im. Józefa Vainy w Puńsku

Więcej

Pracownia Ceramiki Kaszubskiej Neclów

Atrakcja

Pracownia Ceramiki Kaszubskiej Neclów

Więcej

Centrum Koronki Koniakowskiej

Atrakcja

Centrum Koronki Koniakowskiej

Więcej

Chrzanów - wioska ostrego smaku

Atrakcja

Chrzanów - wioska ostrego smaku

Więcej

Plenerowa wystawa rzeźb.

Atrakcja

Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie

Więcej

Młyn wodny w skansenie.

Atrakcja

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim

Więcej

Dwór w Łopusznej.

Atrakcja

Dwór w Łopusznej

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%