Maria Kozłowa maluje pisanki, fot. Stanisław Świerk, z archiwum gazety „Siarka

Zdjęcie: Maria Kozłowa maluje pisanki, fot. Stanisław Świerk, z archiwum gazety „Siarka", l. 90. XX w.

Wystawa czasowa pt. Nie z tej ziemi. Maria Kozłowa 1910-1999

Wystawa czasowa „NIE Z TEJ ZIEMI. Maria Kozłowa (1910-1999)" organizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przypomni osobę wybitnej i cenionej twórczyni ludowej, która całe swoje życie poświęciła odtwarzaniu sztuki i folkloru lasowiackiego.

exploreSandomierska 1, 37-450 Stalowa Wola

calendar_month2024-03-03 16:00:00 - 2024-05-19 18:00:00

Legendarna twórczyni ludowa Maria Kozłowa (1910-1999) była córką znanego działacza społeczno-politycznego Wojciecha Wiącka z Machowa. Ta poetka, artystka, animatorka odtwarzała i propagowała kulturę ludową Lasowiaków już jako młoda dziewczyna. Aktywna do końca życia, emanowała siłą i pasją w ratowaniu kultury dawnej wsi.

To pierwsza taka ekspozycja poświęcona twórczyni. Opowiadać będzie o niej córka Dorota Kozioł, towarzysząca mamie od najmłodszych lat i uczestnicząca w jej ciekawym i aktywnym życiu kulturalnym. To właśnie jej wspomnienia poprowadzą zwiedzających. W przygotowanym filmie córka wspomina barwną i aktywną działalność matki, opowiada o machowskim domu, rodzinnych pamiątkach, kulisach i ciekawostkach z życia i działalności Marii Kozłowej oraz ludziach, którzy doceniali i podziwiali jej wysiłki w zachowywaniu niezwykłego świata dawnych tradycji, zabobonów i zwyczajów regionu lasowiackiego.

Przygotowana ekspozycja pokaże życie kobiety, która realizując swoje pasje, godziła codzienne obowiązki domowe, zawodowe, zmagając się nieraz z różnymi trudnościami. Maria Kozłowa pochodziła z rodziny, gdzie miłość do ziemi ojczystej, kultury, języka polskiego, zwyczajów była gorliwie pielęgnowana. Tę wrażliwość na kulturę ludową przekazywała córce oraz innym członkom rodziny, swoim uczniom, aktywnym kobietom z Machowa i okolic, wszystkim, którzy przychodzili do niej zaciekawieni tym, co mówiła, pokazywała, o czym pisała. Świat znany z dzieciństwa i z opowieści starszych chciała zachować za wszelką cenę.

Dzisiaj można powiedzieć, że jej misja zakończyła się sukcesem dzięki jej niezwykłej aktywności twórczej i spuściźnie, którą po sobie zostawiła. Maria Kozłowa była nauczycielką, artystką, aktywistką, przewodniczką dla wielu kobiet w dziedzinie twórczości ludowej, znawczynią sztuki i folkloru ludowego. Mimo wielu przeszkód, tworzyła własną sztukę, poezję, wyszukiwała i odtwarzała dawne zwyczaje i tradycje wsi Machów i okolic Tarnobrzega. Pozostawiła po sobie liczne prace malarskie, rzeźbiarskie i rękodzieło, które znalazły się w muzeach, izbach regionalnych, zbiorach prywatnych.

W archiwach muzealnych i prywatnych, radiowych i telewizyjnych pozostały bezcenne nagrania z jej udziałem. Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 200 obiektów muzealnych i pamiątek rodzinnych twórczyni. Wśród eksponatów znajdą się najbardziej charakterystyczne dla twórczości Marii Kozłowej malowanki z wzorami haftów, rekonstrukcje strojów ludowych, obrazy olejne malowane na płótnie, dykcie, sztywniku, rysunki i akwarele oraz mało znane rzeźby. Pokazane zostaną też jej prace rękodzielnicze, jak kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne, pisanki wielkanocne, świąteczne pająki i wycinanki.

Ekspozycja przybliży również działalność sceniczną artystki poprzez rekwizyty, scenariusze utworów. Zaprezentowana zostanie również poezja artystki i śpiewane przez nią pieśni lasowiackie zachowane w archiwum radiowym. Wśród pamiątek rodzinnych zostaną pokazane przedmioty osobiste artystki, fotografie rodzinne i dokumenty. W 25. rocznicę śmierci Marii Kozłowej z Machowa wystawą przypominamy tę niezwykłą postać, która przez całe życie swoją osobowością i działaniami przykuwała uwagę mediów, interesowała badaczy, inspirowała zwykłych ludzi. Kuratorkami wystawy są Dorota Kozioł i kustosz Elżbieta Skromak.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów rodzinnych Doroty Kozioł, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, Muzeum im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz zbiorów prywatnych. Pokaźny zbiór fotografii i materiałów archiwalnych na wystawę udostępnił regionalista Sławomir Stępak.

Zobacz także

Grafika NIKiDW

Wydarzenie - 2024-02-10

Zapusty Kurpiowskie w Łysych

Więcej

grafika promująca wydarzenie

Wydarzenie - 2024-03-23

Golubsko-Dobrzyński Jarmark Wielkanocny

Więcej

Potańcówka przy dudach.

Wydarzenie - 2024-04-13

Potańcówka przy dudach z NIKiDW

Więcej

Wystawa Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.

Wydarzenie - 2024-03-21

Wystawa Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.

Więcej

Grafika NIKiDW

Wydarzenie - 2024-02-10

Ostatki w Toruniu !

Więcej

Zdjęcie przedstawia plakat imprezy plenerowej: "Majówka w skansenie" i ilustruje program wydarzenia.

Wydarzenie - 2024-05-01

Majówka w skansenie

Więcej

Grupa zapustna n-obrotów. Toruń 2023. fot. G.Olszaniec

Wydarzenie - 2024-02-10

Ostatki na ludowo

Więcej

Zdjęcie przedstawia okładkę książki w kolorze białym z gałązką jarzębiny w kolorze niebieskim i zielonym.

Wydarzenie - 2024-03-11

Promocja książki o lesie

Więcej

Potańcówka

Wydarzenie - 2024-11-29

Góralska potańcówka Andrzejkowa z NIKiDW

Więcej

warsztaty

Wydarzenie - 2024-07-27

Góralska strefa dziecka z NIKiDW

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%