Głuszec

fot. Szymon Brodacki

Karpacki Bank Genów, Muzeum Świerka i Woliera Pokazowa Głuszców

Kompleks obiektów edukacyjnych prowadzonych przez Nadleśnictwo Wisła, na który składają się Muzeum Świerka Istebniańskiego, Stacja Terenowa Karpackiego Banku Genów Wyrchczadeczka, Woliera Pokazowa oraz Budynek edukacyjny gospodarstwa pszczelarskiego.

exploreWyrchczadeczka 812, 43-476 Jaworzynka

Muzeum Świerka Istebniańskiego założone zostało przy szkółce leśnej Wyrchczadeczka. Znajdują się tu materiały naukowe i historyczne dotyczące świerka rasy istebniańskiej oraz eksponaty związane z historią i kulturą Beskidu Śląskiego. W pobliżu szkółki rośnie drzewostan pokazowy. Obecnie świerk istebniański wykorzystywany jest głównie do produkcji instrumentów lutniczych, jako materiał rezonansowy, a rosnące na terenie Istebnej i okolic świerki uważane są za najlepsze drzewostany nasienne w Europie.

Aby chronić genetyczne wartości świerkowych lasów i zachować je dla potomnych, utworzono I Stację Terenową Karpackiego Banku Genów Wyrchczadeczka. Do jej zadań zalicza się między innymi gromadzenie zapasów nasion z drzewostanów zagrożonych o uznanej wartości genetycznej, zakładanie plantacyjnych upraw nasiennych, czy też opracowywanie zasad genetycznej przebudowy świerczyn beskidzkich. Przy szkółce zlokalizowana jest również Woliera Pokazowa, w której możemy podziwiać głuszce, a także obejrzeć filmy czy prezentacje multimedialne poświęcone zarówno tym ptakom, jak i ochronie przyrody.

Warto też wspomnieć, że na terenie Wyrchczadeczki od roku 2000 prowadzona jest hodowla głuszca mająca na celu reintrodukcję tego cennego przyrodniczo kuraka leśnego w lasach Beskidu Śląskiego. Najnowszym otwartym na terenie kompleksu obiektem jest budynek edukacyjny gospodarstwa pszczelarskiego, mieszczący w sobie dwie części - jedną pełniącą funkcję edukacyjną, drugą natomiast gospodarczą. Obie części rozdzielone są przeszkloną szybą co umożliwia odwiedzającym obserwację pszczelarza podczas pracy przy pozyskiwaniu miodu z ramek oraz maszyn i urządzeń wykorzystywanych w pasiece. Dział edukacyjny zawiera wystawę pod nazwą "owady zapylające" wraz z modelami i produktami pszczelimi.

W wydzielonym pomieszczeniu znajduje się pięć rodzin pszczelich które w bezpieczny sposób można oglądać zza szyby. Prowadzone są tu akcje edukacyjne gdzie leśnicy z bliska pokazują życie rodziny pszczelej oraz budowę ula. Wszystkie spośród udostępnianych odwiedzającym obiektów stanowią wyśmienitą bazę dla edukacji przyrodniczej. https://wisla.katowice.lasy.gov.pl/izby-przyrodniczo-lesne

 

Makieta - owady zapylajace

fot. Szymon Brodacki

Zobacz także

Kapela Zastawnych

Atrakcja

Kapela Ludowa Zastawnych z Brzostku

Więcej

Budynek Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej

Atrakcja

Dom Ludowy - Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej

Więcej

Wystawa plenerowa w Muzeum Kurpiowskim.

Atrakcja

Muzeum Kurpiowskie w Wachu

Więcej

Fragment wystawy w Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Surażu

Atrakcja

Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Surażu

Więcej

Żywkowo - Bociania Wioska

Atrakcja

Żywkowo - Bociania Wioska

Więcej

Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie

Atrakcja

Wioska Zdrowego Życia

Więcej

Sieradzki Park Etnograficzny

Atrakcja

Sieradzki Park Etnograficzny

Więcej

Mleczny Zakątek

Atrakcja

Mleczny Zakątek - Stara Białka

Więcej

Murowany kościół

Atrakcja

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Więcej

Owocowa Wioska w Węgiersku

Atrakcja

Owocowa Wioska w Węgiersku

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%