Głuszec

fot. Szymon Brodacki

Karpacki Bank Genów, Muzeum Świerka i Woliera Pokazowa Głuszców

Kompleks obiektów edukacyjnych prowadzonych przez Nadleśnictwo Wisła, na który składają się Muzeum Świerka Istebniańskiego, Stacja Terenowa Karpackiego Banku Genów Wyrchczadeczka, Woliera Pokazowa oraz Budynek edukacyjny gospodarstwa pszczelarskiego.

exploreWyrchczadeczka 812, 43-476 Jaworzynka

Muzeum Świerka Istebniańskiego założone zostało przy szkółce leśnej Wyrchczadeczka. Znajdują się tu materiały naukowe i historyczne dotyczące świerka rasy istebniańskiej oraz eksponaty związane z historią i kulturą Beskidu Śląskiego. W pobliżu szkółki rośnie drzewostan pokazowy. Obecnie świerk istebniański wykorzystywany jest głównie do produkcji instrumentów lutniczych, jako materiał rezonansowy, a rosnące na terenie Istebnej i okolic świerki uważane są za najlepsze drzewostany nasienne w Europie.

Aby chronić genetyczne wartości świerkowych lasów i zachować je dla potomnych, utworzono I Stację Terenową Karpackiego Banku Genów Wyrchczadeczka. Do jej zadań zalicza się między innymi gromadzenie zapasów nasion z drzewostanów zagrożonych o uznanej wartości genetycznej, zakładanie plantacyjnych upraw nasiennych, czy też opracowywanie zasad genetycznej przebudowy świerczyn beskidzkich. Przy szkółce zlokalizowana jest również Woliera Pokazowa, w której możemy podziwiać głuszce, a także obejrzeć filmy czy prezentacje multimedialne poświęcone zarówno tym ptakom, jak i ochronie przyrody.

Warto też wspomnieć, że na terenie Wyrchczadeczki od roku 2000 prowadzona jest hodowla głuszca mająca na celu reintrodukcję tego cennego przyrodniczo kuraka leśnego w lasach Beskidu Śląskiego. Najnowszym otwartym na terenie kompleksu obiektem jest budynek edukacyjny gospodarstwa pszczelarskiego, mieszczący w sobie dwie części - jedną pełniącą funkcję edukacyjną, drugą natomiast gospodarczą. Obie części rozdzielone są przeszkloną szybą co umożliwia odwiedzającym obserwację pszczelarza podczas pracy przy pozyskiwaniu miodu z ramek oraz maszyn i urządzeń wykorzystywanych w pasiece. Dział edukacyjny zawiera wystawę pod nazwą "owady zapylające" wraz z modelami i produktami pszczelimi.

W wydzielonym pomieszczeniu znajduje się pięć rodzin pszczelich które w bezpieczny sposób można oglądać zza szyby. Prowadzone są tu akcje edukacyjne gdzie leśnicy z bliska pokazują życie rodziny pszczelej oraz budowę ula. Wszystkie spośród udostępnianych odwiedzającym obiektów stanowią wyśmienitą bazę dla edukacji przyrodniczej. https://wisla.katowice.lasy.gov.pl/izby-przyrodniczo-lesne

 

Makieta - owady zapylajace

fot. Szymon Brodacki

Zobacz także

Ścieżka edukacyjna Suchary

Atrakcja

Ścieżka edukacyjna “Suchary” w Wigierskim Parku Narodowym

Więcej

Atrakcja

Kaszubski Park Etnograficzny

Więcej

Muzeum Rybołówstwa w Helu

Atrakcja

Muzeum Rybołówstwa w Helu

Więcej

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Atrakcja

ETNOCENTRUM ZIEMI KROŚNIEŃSKIEJ

Więcej

Domy Tkaczy tzw.: Dwunastu Apostołów

Atrakcja

Domy Tkaczy - Izba Tkacka w Chełmsku Śląskim

Więcej

Drewniany kościół na wzgórzu

Atrakcja

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Więcej

Iwona Konarzewska przy kominku z ceramiki

Atrakcja

Dom Konarzewskich

Więcej

Kuźnia Kurpiowska w Pniewie

Atrakcja

Kuźnia Kurpiowska w Pniewie

Więcej

Świerkowe Zacisze

Atrakcja

Zagroda Edukacyjna – Świerkowe Zacisze

Więcej

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Atrakcja

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%