Muzeum

Muzeum „Stara Chata” w Milówce, zdjęcie pochodzi ze strony milowka.pl/zabytki/muzeum-stara-chalupa

 

Muzeum "Stara Chałupa" w Milówce

Muzeum „Stara Chałupa” to zabytkowy drewniany dom, który jest przykładem tradycyjnego budownictwa Żywiecczyzny i jednym z najstarszych przykładów architektury ludowej. Lokalna legenda głosi, że w chałupie miał się zatrzymać król Jan Kazimierz podczas ucieczki przed Szwedami. Miał tu nocować również Jan III Sobieski w drodze do Wiednia.

explorePiastowska 1, 34-360 Milówka

Chałupa została zbudowana w 1739 roku o czym świadczy napis umieszczony na środkowym tragarzu w izbie: ”RESTAVRATOR DOMI NOVI SEBASTIANUS CAPUTA JEZUS MARIA JÓZEF”.

Budowniczym był Piotr Gorel – karczmarz Milówki. Prawdopodobnie początkowo chałupa mogła pełnić funkcję wiejskiej karczmy. Uwieczniony w inskrypcji Sebastian Caputa urzędnik folwarczny z Węgierskiej Górki zakupił od Bartłomieja syna Piotra Gorela w roku 1760 całe gospodarstwo wraz z zabudowaniami i inwentarzem. Syn Sebastiana Caputy, Jan, będąc bezdzietnym przyjął na wychowanie, a następnie usynowił swego siostrzeńca Marcina Kąkola, któremu przekazał całe swoje gospodarstwo. W momencie przejmowania gospodarstwa ojciec Marcina Kąkola pełnił urząd wójta w Milówce. Od tej pory, aż do początku lat 70-tych XX wieku „Stara Chałupa” pozostawała we władaniu rodziny Kąkolów.

W latach 80-tych obiekt poddano gruntownej renowacji z uwzględnieniem szczegółowych badań terenowych, po czym został udostępniony publiczności w 1988 roku. „Stara Chałupa” była oddziałem Muzeum Miejskiego w Żywcu, od 1992 r. obiekt stanowi własność gminy Milówka a jej aktywnym włodarzem jest Gminny Ośrodek Kultury w Milówce. Wyposażenie budynku jest własnością Muzeum Miejskiego w Żywcu.

W 2010 r. W chałupie przeprowadzono remont a obok sprowadzono drugi budynek z Przyłękowa, w którym organizowane są warsztaty bibułkarstwa, malarstwa na szkle i ceramiki oraz mniejsze wystawy.

Chałupa zbudowana jest z długich, drewnianych bali połączonych na obłap i rybi ogon, osadzonych na kamiennej podmurówce. Nakrywa ją dwuspadowy dach pokryty gontem z półdaszkami w ścianach szczytowych.

Do sieni chałupy wchodzi się przez ozdobne kołkowane i szalowane drzwi o archaicznej konstrukcji. Część gospodarczą sieni symbolizuje tu gliniane klepisko, które służyło do omłotów zboża oraz rolnicze narzędzia rozwieszone na ścianach. Tutaj przygotowywano karmę dla zwierząt, wykonywano również półprodukty (kasze, mąki) dla ludzi. Z sieni drewniane schody prowadzą na strych, który służył jako wędzarnia. Na przedłużeniu sieni po kamiennych stopniach wchodzi się do komory, która służyła do przechowywania żywności, narzędzi i sprzętów związanych z pracami gospodarczymi.

Do izby mieszkalnej prowadzą drzwi na ozdobnie kutych zawiasach. Małe okna wpuszczają niewiele światła, stwarzając przytulny półmrok i skutecznie zatrzymując w izbie ciepło. Do oświetlenia służyły drewniane szczapki zwane ”ślojskami” zatykane w metalowe uchwyty. Tam gdzie nie można było używać otwartego ognia, posługiwano się latarkami stajennymi z oszklonymi bokami.

Po lewej stronie od wejścia znajduje się piec chlebowy z okapem, a na metalowych podstawkach stoją gliniane garnki do gotowania. Wokół pieca rozpościera się ”królestwo” gospodyni, a więc rozmaite naczynia do dojenia i przechowywania mleka tzw. ”gielety”, maślnica, foremki do masła, łyżki, łyżniki, narzędzia do pieczenia chleba i naczynia pasterskie.

Po przekątnej do pieca był tzw. „święty kąt” z kapliczką co wskazuje na szczególne znaczenie tej części izby. Od kąta w obie strony rozchodzą się obrazy o treści sakralnej, które świadczyły o religijności i zamożności gospodarzy. Poniżej obrazów stoi stół z intarsjowanym, czyli wykładanym innym gatunkiem drewna, blatem.

Stół pełnił funkcję domowego ołtarzyka, a używany był tylko w czasie ważnych świąt. Ławy służyły do siedzenia ale także jako miejsce do spania.

Na uwagę zasługuje tzw. ”szlabanek” z rozkładanym siedzeniem, służący jako tapczan. Łóżko w izbie to miejsce do spania dla gospodarzy. W dzień układano na nim piętrowo pościel z innych posłań i przykrywano je samodziałowymi narzutami, a na tym układano stos poduszek w haftowanych poszewkach. Obok stała kołyska dla najmłodszej latorośli. Pozostali domownicy rozkładali się do snu na ławach bądź na „zapiecku”. Ważnym elementem wyposażenia wnętrza izby była jedna lub więcej malowanych skrzyń. Służyły one do przechowywania cenniejszej odzieży, pościeli, pieniędzy, korali itp. Skrzynie często wyposażone były w kółeczka, ułatwiające jej przemieszczanie w razie pożaru.

Po prawej stronie od wejścia do izby znajdowała się część gospodarcza. Stoją tu putnie, konewki na wodę, zimą stała beczka z kapustą. Zdarzało się, że w kącie tym umieszczano kilkudniowe cielęta, które przyszły na świat w okresie zimowym.

Z izby drugie drzwi prowadzą do następnego pomieszczenia zwanego alkierzem. Jest to część budynku, która konstrukcyjnie została wyodrębniona w trakcie budowy. Przez ścianę przechodzi tam trzon pieca chlebowego, a przy nim w podłodze znajduje się mała piwniczka, która pełniła funkcję schowka. Obecnie znajduje się tam krosno służące do tworzenia tkanin.

„Stara Chałupa” to nie tylko muzeum, w którym zwiedza się ekspozycje, ale również miejsce spotkań podczas których można zobaczyć pokaz przędzenia wełny, łuskania fasoli czy skubania pierza

gok.milowka.pl/muzeum-stara-chalupa/ 

Muzeum "Stara Chałupa" w Milówce

Muzeum „Stara Chata” w Milówce, zdjęcie pochodzi ze strony milowka.pl/zabytki/muzeum-stara-chalupa

 

Muzeum "Stara Chałupa" w Milówce

Muzeum „Stara Chata” w Milówce, zdjęcie pochodzi ze strony https://milowka.pl/zabytki/muzeum-stara-chalupa

 

Muzeum "Stara Chałupa" w Milówce

Muzeum "Stara Chałupa" w facebook.com/media/set/

 

Muzeum "Stara Chałupa" w Milówce

Muzeum „Stara Chata” w Milówce, zdjęcie pochodzi ze strony milowka.pl/zabytki/muzeum-stara-chalupa

 

Muzeum "Stara Chałupa" w Milówce

Muzeum „Stara Chata” w Milówce, zdjęcie pochodzi ze strony milowka.pl/zabytki/muzeum-stara-chalupa

 

Zobacz także

Kuźnia Kurpiowska w Pniewie

Atrakcja

Kuźnia Kurpiowska w Pniewie

Więcej

Jerutki - Wieś Sztuki

Atrakcja

Jerutki - Wieś Sztuki

Więcej

Wielkopolski Park Etnograficzny

Atrakcja

Wielkopolski Park Etnograficzny

Więcej

Gospodarstwo Agroturystyczne “Pod Lipą”

Atrakcja

Gospodarstwo Agroturystyczne “Pod Lipą”

Więcej

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie

Atrakcja

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie

Więcej

Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej

Atrakcja

Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej

Więcej

Skansen Pszczelarski w Pszczewie

Atrakcja

Skansen Pszczelarski w Pszczewie

Więcej

Izba Pamięci Marii Zientary-Malewskiej w Brąswałdzie

Atrakcja

Izba Pamięci Marii Zientary-Malewskiej w Brąswałdzie

Więcej

Muzeum Małej Ojczyzny

Atrakcja

Stowarzyszenie "Muzeum Małej Ojczyzny" w Studziwodach

Więcej

Sala wystawowa w Centrum Wikliniarstwa

Atrakcja

Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%