Dolina Bobrów, zdjęcie pochodzi ze strony zagrodaedukacyjna.pl/zag_edu_farm/dolina-bobrow/
Dolina Bobrów
"Dolina Bobrów" - gospodarstwo agroturystyczne położone nad rzeką Świder w miejscowości Wólka Dłużewska na Mazowszu., 45 km od Warszawy. Gospodarstwo działa od 2005 roku, proponujemy min. ekologiczny program dla dzieci i młodzieży w ramach zagrody edukacyjnej i zielonych szkół.
exploreWólka Dłużewska 5, 05-332 Siennica
Głównym założeniem pobytu dzieci w gospodarstwie jest wzbogacenie ich wiedzy przyrodniczej oraz poznanie pracy na wsi, często nieznanej i niedocenianej. Zwrócenie uwagi na ogrom prac gospodarskich czy związanych z wyprodukowaniem żywności, szczególnie w tradycyjny sposób. Dlatego też powitanie oraz zajęcia są prowadzone przez gospodarzy ubranych w regionalne, kołbielskie stroje ludowe.
Program pobytu przygotowany jest z uwzględnieniem wieku wycieczkowiczów od przedszkolaków do gimnazjalistów i obejmuje między innymi zajęcia – przy czynnym współudziale dzieci:
- Rolnictwo.
Pokaz z omówieniem sposobu użytkowania wybranych maszyn i urządzeń rolniczych. Rozpoznawanie różnych gatunków zbóż. Sposoby upraw polowych. Warsztat tkacki. Młócka cepami. Pranie na tarze, gdzie każdy uczestnik próbuje swoich sił w tkaniu pasiaków na warsztacie tkackim, omłócenia kłosów zboża cepem oraz prania w bali na tarze, jak za czasów naszych babć.
- Uprawa roli.
Omówienie głównych prac polowych w zależności od pory roku. Nawożenie, orka, bronowanie, siew zboża z płachty (wczesna wiosna), kopanie ziemniaków (jesień), kwaszenie ogórków, szatkowanie i kwaszenie kapusty (kwiecień/maj/czerwiec)- indywidualne prace uczestników w zajęciach pod okiem gospodyni i według jej wskazówek.
- Twórczość ludowa.
Do wyboru grupy: wyplatanki z siana i słomy ptaszków/zwierzątek –lub- wycinanki kobielskie. Wykonane prace dzieci zabierają ze sobą do domu.
- Jak powstaje chleb. Gatunki zbóż. Rodzaje mąki. „Produkcja” zaczynu. Wyrób i formowanie ciasta. Wypiek. Gotowe bochenki uczestnicy zabierają ze sobą lub są krojone na pajdy w celu poczęstunku (chleb znakomicie smakuję ze świeżym masłem i serem).
- Mleko i jego przetwory. Skąd bierze się mleko – dojenie sztucznej krowy. Ściąganie śmietany. Odważanie sera. Ubijanie masła. Gotowe produkty uczestnicy zabierają ze sobą lub na miejscu próbują, jak smakują ich wyroby własnoręcznie przez Nich wykonane.
- Proces pozyskiwania lnu. „Od nasionka do niteczki”: uprawa, zbiór, moczenie, ubijanie, czesanie, kołowrotek, warsztat tkacki. Uczestnicy przędą na kołowrotku wełnę lub len, tkają pasiaki kołbielskie na warsztacie tkackim.
- Wyroby artystyczne z bibuły. Do wyboru grupy: palmy wielkanocne, kwiatki, oklejane dzbanuszki Wykonane prace dzieci zabierają ze sobą do domu.
W skład gospodarstwa agroturystycznego o powierzchni 10 ha. wchodzą: mini skansen, gdzie wypiekamy chleb w piecu naszych dziadów, przędziemy na kołowrotku, tkamy na warsztacie tkackim, stodoła z ekspozycją maszyn i urządzeń rolniczych, tu wykonujemy prace gospodarskie, stylizowana chata kryta strzechą, sala telewizyjna, a zarazem miejsce dyskotek, szkoleń i ćwiczeń, sala do bilarda, ping-ponga i cymbergaja, altany wraz z zadaszonym paleniskiem, namioty wojskowe, boiska sportowe, ścianki wspinaczkowe, 20 rowerów gotowych na wyprawy po szlakach, teren i stanowiska do strzelania z łuku.
Obiekt był wielokrotnie nagradzany w konkursie na „najładniejszą zagrodę wiejską”.