Iwona Konarzewska przy kominku z ceramiki

fot. Szymon Brodacki

Dom Konarzewskich

Dom Konarzewskich łączy funkcję mieszkalną z pracownią i galerią. Zobaczymy tutaj prace czterech pokoleń rodziny - obrazy, ceramikę, gobeliny, rzeźby, a także wiele pamiątek, a co najważniejsze wysłuchamy naprawdę niezwykłej historii rodu, splatającej się z dziejami Polski na przestrzeni wieków.

exploreBucznik 596, 43-470 Istebna

Podążając śladem artystów zaangażowanych w powstanie wystroju istebniańskiego kościoła z pewnością powinniśmy trafić do prowadzonego przez Iwonę Konarzewską Domu Konarzewskich na tzw. Buczniku. Jej dziadek Ludwik Konarzewski senior urodził się w Wilanowie i w Warszawie rozpoczął swą edukację artystyczną, którą kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. To tutaj spotkały się drogi życiowe jego oraz Jana Wałacha, który stał się dla Konarzewskiego nie tylko przyjacielem z czasów studenckich, ale także szwagrem, co po licznych zawirowaniach czasów I Wojny Światowej zaowocowało osiedleniem się plastyka w Istebnej. Konarzewscy wybudowali w Istebnej na Buczniku nie tylko dom mieszkalny, ale cały kompleks drewnianych budynków z pensjonatem, prywatnym muzeum i szkołą artystyczną, w której kształciła się uzdolniona młodzież z Trójwsi Beskidzkiej zaangażowana między innymi w prace nad wystrojem Kościoła pw. Dobrego Pasterza.

Z całego tego kompleksu do dnia dzisiejszego przetrwała jedynie kaplica wotywna, powstała w roku 1923 jako dziękczynienie fundatora i projektanta Ludwika Konarzewskiego seniora za szczęśliwy powrót do Polski z zesłania na Ural. Posiadająca konstrukcję zrębową zabytkowa Kaplica pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej wpisana jest na Szlak Architektury Drewnianej i udostępniana turystom. Zwiedzać można także sam Dom Konarzewskich łączący funkcję mieszkalną z pracownią i galerią. Zobaczymy tutaj prace czterech pokoleń rodziny - obrazy, ceramikę, gobeliny, rzeźby, a także wiele pamiątek, a co najważniejsze wysłuchamy naprawdę niezwykłej historii rodu, splatającej się z dziejami Polski na przestrzeni wieków.

Zarówno Iwona Konarzewska, jak i jej syn Antoni kontynuują artystyczną, a także pedagogiczną drogę swych przodków. Nie tylko prowadzą oni zajęcia plastyczne dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami, ale także tworzą. Obrazy Pani Iwony zobaczymy np. w Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce, często maluje też ona portrety, które zamówić można w jej pracowni.

Obrazy

fot. Jacek Kohut

Zobacz także

Drewniana kaplica zimą

Atrakcja

Kaplica pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej

Więcej

Budynek Muzeum Powstania Chochołowskiego

Atrakcja

Zagroda Bafiów w Chochołowie - Muzeum Powstania Chochołowskiego

Więcej

Konradówka - Rogata Wieś

Atrakcja

Konradówka - Rogata Wieś

Więcej

Sielski Dom i Ogród

Atrakcja

Sielski Dom i Ogród

Więcej

Zagroda Jamneńska, zdjęcie pochodzi ze strony https://discoverpomerania.pl/skansen-jamnenski-w-koszalinie/

Atrakcja

Zagroda Jamneńska

Więcej

Wioska Garncarska w Łążku Garncarskim

Atrakcja

Wioska Garncarska w Łążku Garncarskim

Więcej

Fragment wystawy w Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu

Atrakcja

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Więcej

Budynek Muzeum Kaszubskiego

Atrakcja

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Więcej

Gospodarstwo Agroturystyczne Skansen – Mini ZOO

Atrakcja

Gospodarstwo Agroturystyczne Skansen – Mini ZOO

Więcej

Jodłowy Młyn

Atrakcja

Jodłowy Młyn

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%