Iwona Konarzewska przy kominku z ceramiki

fot. Szymon Brodacki

Dom Konarzewskich

Dom Konarzewskich łączy funkcję mieszkalną z pracownią i galerią. Zobaczymy tutaj prace czterech pokoleń rodziny - obrazy, ceramikę, gobeliny, rzeźby, a także wiele pamiątek, a co najważniejsze wysłuchamy naprawdę niezwykłej historii rodu, splatającej się z dziejami Polski na przestrzeni wieków.

exploreBucznik 596, 43-470 Istebna

Podążając śladem artystów zaangażowanych w powstanie wystroju istebniańskiego kościoła z pewnością powinniśmy trafić do prowadzonego przez Iwonę Konarzewską Domu Konarzewskich na tzw. Buczniku. Jej dziadek Ludwik Konarzewski senior urodził się w Wilanowie i w Warszawie rozpoczął swą edukację artystyczną, którą kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. To tutaj spotkały się drogi życiowe jego oraz Jana Wałacha, który stał się dla Konarzewskiego nie tylko przyjacielem z czasów studenckich, ale także szwagrem, co po licznych zawirowaniach czasów I Wojny Światowej zaowocowało osiedleniem się plastyka w Istebnej. Konarzewscy wybudowali w Istebnej na Buczniku nie tylko dom mieszkalny, ale cały kompleks drewnianych budynków z pensjonatem, prywatnym muzeum i szkołą artystyczną, w której kształciła się uzdolniona młodzież z Trójwsi Beskidzkiej zaangażowana między innymi w prace nad wystrojem Kościoła pw. Dobrego Pasterza.

Z całego tego kompleksu do dnia dzisiejszego przetrwała jedynie kaplica wotywna, powstała w roku 1923 jako dziękczynienie fundatora i projektanta Ludwika Konarzewskiego seniora za szczęśliwy powrót do Polski z zesłania na Ural. Posiadająca konstrukcję zrębową zabytkowa Kaplica pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej wpisana jest na Szlak Architektury Drewnianej i udostępniana turystom. Zwiedzać można także sam Dom Konarzewskich łączący funkcję mieszkalną z pracownią i galerią. Zobaczymy tutaj prace czterech pokoleń rodziny - obrazy, ceramikę, gobeliny, rzeźby, a także wiele pamiątek, a co najważniejsze wysłuchamy naprawdę niezwykłej historii rodu, splatającej się z dziejami Polski na przestrzeni wieków.

Zarówno Iwona Konarzewska, jak i jej syn Antoni kontynuują artystyczną, a także pedagogiczną drogę swych przodków. Nie tylko prowadzą oni zajęcia plastyczne dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami, ale także tworzą. Obrazy Pani Iwony zobaczymy np. w Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce, często maluje też ona portrety, które zamówić można w jej pracowni.

Obrazy

fot. Jacek Kohut

Zobacz także

Macikowo - Wieś Maciejowej Duszy

Atrakcja

Macikowo - Wieś Maciejowej Duszy

Więcej

Skansen w Maurzycach

Atrakcja

Muzeum Wsi Łowickiej

Więcej

Część ekspozycji

Atrakcja

Galeria Sztuki Regionalnej

Więcej

Plenerowa wystawa rzeźb.

Atrakcja

Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie

Więcej

Zagroda wiejska z przełomu XIX i XX w.

Atrakcja

Muzeum Etnograficzne im. Józefa Vainy w Puńsku

Więcej

Muzeum Małej Ojczyzny

Atrakcja

Stowarzyszenie "Muzeum Małej Ojczyzny" w Studziwodach

Więcej

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach

Atrakcja

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach

Więcej

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach

Atrakcja

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach

Więcej

Chrzanów - wioska ostrego smaku

Atrakcja

Chrzanów - wioska ostrego smaku

Więcej

Zagroda Maziarska w Łosiu

Atrakcja

Zagroda Maziarska w Łosiu

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%