Gminne  Muzeum Wiejskie  w Batorzu

Gminne Muzeum Wiejskie w Batorzu. Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Urzędu Gminy w Batorzu

Gminne Muzeum Wiejskie w Batorzu

Pierwszą izbę pamięci urządzono w szkole pod koniec lat 60-tych staraniem ówczesnego dyrektora placówki – Zdzisława Latosa. Pracując w środowisku wiejskim, jako uważny i wnikliwy obserwator, widział zachodzące w szybkim tempie zmiany w różnych dziedzinach codziennego życia. Wraz z przebudową wsi z drewnianej na murowaną ulegało zniszczeniu wiele przedmiotów i sprzętów codziennego użytku.

exploreBatorz 49A, 23-320 Batorz

Postanowiłem – wspomina Zdzisław Latos – to co się jeszcze da, uratować i ocalić od zniszczenia. Na zebraniach wiejskich i rodzicielskich, apelach szkolnych i godzinach wychowawczych wielokrotnie mówiłem o kulturze ludowej, kulturze materialnej, dziedzictwie przodków i konieczności zgromadzenia tego co jeszcze pozostało.

Po pięciu latach intensywnego zbierania eksponatów doszło do oficjalnego otwarcia Izby Pamięci . Odbyło się to w Batorzu 24 października 1969 roku, w czasie wyjazdowej sesji kraśnickiego Powiatowego Sejmiku Kultury. To pierwsze w powiecie kraśnickim szkolne muzeum odwiedzało wiele osób, szczególnie w okresie wakacyjnym. Istniało ono tak długo, jak długo jego twórca, Zdzisław Latos, pracował w Batorzu. Gdy przeniósł się do Urzędowa i zabrakło opiekuna szkolnego muzeum, znaczna część eksponatów została rozgrabiona, część przeniesiono do Stawiec i tym samym izba przestała istnieć.

Nie znikło jednak wśród mieszkańców Batorza poczucie silnych więzi emocjonalnych z przeszłością swojej „małej ojczyzny”. Władze gminne z wójtem Henrykiem Michałkiem, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury Teresą Michałek i działaczami wsi, przy zaangażowaniu mieszkającego w Urzędowie Zdzisława Latosa, doprowadzili do powtórnego zgromadzenia zbiorów i ponownego (po 25 latach) utworzenia izby pamięci.

W trzech salach Gminnego Ośrodka Kultury, którym kieruje dyrektor Teresa Michałek, zostały zgromadzone zbiory przedmiotów świadczących o przeszłości i kulturze materialnej regionu. Otwarcie odbyło się 11 lipca 1999 roku. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał ówczesny Starosta janowski, Tadeusz Flis. Podczas uroczystości Zdzisław Latos powiedział: „Chciałbym doczekać chwili, aby na dawnym budynku urzędu gminy zawieszono szyld z napisem: Muzeum Wiejskie w Batorzu i uczestniczyć w jego ponownym otwarciu”. I stało się… Słowa te trafiły na podatny grunt, gdyż wśród aktywnie działających społeczników Batorza jest wielu byłych uczniów Zdzisława Latosa oraz wiele osób współdziałających z nim w latach poprzednich, a „zarażonych” bakcylem regionalizmu.

Staraniem wójta, Henryka Michałka, gmina otrzymała w 2006 roku dotacje z Unii Europejskiej na kapitalny remont budynku po dawnym urzędzie. Postanowiono tam ulokować muzeum wiejskie. Do pracy włączył się Zdzisław Latos, który przygotował scenariusz przyszłej ekspozycji. W marcu 2007 roku, po oddaniu budynku do użytku, przystąpiono do urządzenia muzeum. Pod kierunkiem autora scenariusza głównymi realizatorami byli pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury z dyrektor Teresą Michałek, pracownicy biblioteki z Henrykiem Kupczyńskim oraz pracownik gminy – Rafał Kędra. Prace wspierał wójt Henryk Michałek. Przeniesiono eksponaty z dotychczasowych pomieszczeń GOK i wzbogacono je nowymi nabytkami pozyskanymi od ludności oraz Z. Latosa i doc. S. Cieślińskiego.

Kilkumiesięczna praca tego zespołu zakończyła się pełnym sukcesem. Powstało w czterech salach muzeum wiejskie z prawdziwego zdarzenia, obrazujące historię, kulturę, tradycję i obyczaje społeczności Batorza i okolic. Oficjalne otwarcie odbyło się 14 września 2008 roku, tego dnia odbyło się także wmurowanie kamienia węgielnego w wówczas powstającej hali sportowej oraz otwarcie odnowionej i powiększonej sali widowiskowej w Gminnym Ośrodku Kultury. Muzeum czynne w każdym dniu tygodnia po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym. Nr tel. 721 476 721

Informacje pochodzą ze strony internetowej Urzędu Gminy w Batorzu

Zobacz także

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"

Atrakcja

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"

Więcej

Część ekspozycji

Atrakcja

Galeria Sztuki Regionalnej

Więcej

Ścieżka Pszczelarska

Atrakcja

Ścieżka Pszczelarska

Więcej

Muzeum Mazurskie w Owczarni

Atrakcja

Muzeum Mazurskie w Owczarni

Więcej

Majątek Ziemski Niwa

Atrakcja

Majątek Ziemski Niwa

Więcej

Przez okno

Atrakcja

Igłą malowane - domowa galeria haftu

Więcej

Jodłowy Młyn

Atrakcja

Jodłowy Młyn

Więcej

Pracownia Ceramiki Kaszubskiej Neclów

Atrakcja

Pracownia Ceramiki Kaszubskiej Neclów

Więcej

Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego

Atrakcja

Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego

Więcej

Budynek Muzeum Kaszubskiego

Atrakcja

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%