Fragment wystawy. Fot. M. Mazurkiewicz
Małe Muzeum Ludowe u Kowalskich
Marian Kowalski przez 46 lat zgromadził pieczołowicie i odrestaurował ok. 2000 eksponatów, które prezentowane są w kilku pomieszczeniach zwanych Izbami. Znajdują się w nich zabytkowe meble, zegary, kufry, stroje ludowe, wózki dziecięce, lalki, żelazka, lampy naftowe, sprzęt gospodarstwa domowego.
exploreMarcinowo 2, 55-100 Trzebnica
Pan Marian zna historie znajdujących się tu przedmiotów i chętnie opowiada ich dzieje przy kromce wiejskiego chleba ze smalcem. Muzeum stale się rozwija, pozyskując wciąż nowe eksponaty i rozbudowując się. Od niedawna funkcjonuje nowy dział Muzeum pod nazwą Dom Chleba.
Zbiory zapoczątkował zabytkowy moździerz kamienny, pochodzący z okresu kultury łużyckiej, liczący ok. 2000 lat. Był on inspiracją dla Kowalskiego do budowy Domu Chleba, w którym znajduje się m.in. Izba Kuchenna, wyposażona we wszystko, czego używały gospodynie, a więc: sztućce, talerze, patelnie, garnki cynowe i kamienne, gąsiory i kuchnię belgijską.
Państwo Kowalscy zaproszonych gości częstują chlebem upieczonym w starym piecu chlebowym oraz specjalnością kuchni – żurkiem po kurpiowsku. Do domu chleba przylega kuźnia, w której podczas prezentacji Kowalski kuje żelazo. W Izbie Rzemieślniczej zgromadzono sprzęt używany na wsi: stare brony, kosy, pługi, sieczkarnie, wialnie do czyszczenia zboża, zabytkowy kierat, 100-letnie sanie, wozy, bryczki, maszyny do obróbki lnu, stare koła od wozów. W Izbie Zaprzęgowej obejrzeć można wszystko, co jest związane z jazdą konną i zaprzęgami. Na kominku Marian Kowalski prezentuje swoje rzeźby.
Informacje związane z działalnością muzeum dostępne są pod adresem: https://www.facebook.com/MaleMuzeumLudowe/
Tekst pochodzi ze strony: https://turystyka.trzebnica.pl