Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach

Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach, fot. Klaudyna Schubert

Muzeum Młynarstwa, Techniki i Rzemiosła Wiejskiego im. Józefa Winiarskiego

Osada młyńska Józefa Winiarskiego z budynkiem młyna wodnego przebudowanego na młyn elektryczny. We młynie zachowany jest sprzęt młynarski. Ekspozycję uzupełniają fotografie i dokumenty odnoszące się do historii osady, osoby i rodziny młynarza, prezentowane w jego rodzinnym domu.

exploreRoztoka-Brzeziny 105, 33-316 Roztoka-Brzeziny

Osada jest miejscem, w którym, w autentycznym usytuowaniu od blisko 100 lat, zachowały się wszystkie elementy zabudowy wraz z wyposażeniem, a przede wszystkim warsztat pracy wiejskiego młynarza: młyn i tartak. Osada ma też walory etnograficzne, ukazując charakterystyczne cechy dawnego budownictwa i rzemiosła oraz styl codziennego życia wiejskiego i jest wpisana do ewidencji obiektów zabytkowych.

Budynek młyna – Wybudowany został ok. 1930 roku, na powierzchni 8 x 5 m, jako parterowy, podpiwniczony kamienną piwnicą, kryty cementową dachówką. Do budowy młyna Nowak (imię nieznane) z miejscowości Podole Górowa użył belek z XIX-wiecznego spichlerza, przeniesionego z tej samej miejscowości. Belki te łączył kołkami. Młyn został przebudowany i unowocześniony w 1957 roku. Nadbudowano piętro, wprowadzono napęd elektryczny, a Józef Trojanowski z Rożnowa zainstalował nowe urządzenia. Dostawiono też budynek tartaku.

Wyposażenie urządzenia młyna wodnego stanowiło: koło wodne zewnętrzne, koło palcowe/zębate wewnętrzne, cewia, pędnia, koła pasowe, mlewniki kamienne, odsiewacz. Obecne urządzenia młyna elektrycznego to: mlewnik walcowy, drewniany system elewatorów, rur spustowych wraz z odsiewaczem graniastym. System pędni umiejscowiony w piwnicy zachował się do dzisiaj.

Prawdopodobnie wyposażenie z końca lat 50. XX wieku zakupiono w Bochni po likwidacji tamtejszego młyna. Sprzęt gospodarstwa domowego i narzędzia: naczynia, narzędzia pszczelarskie, stolarskie, dekarskie, rymarskie, gospodarstwa rolnego, meble, ubrania, buty. Do najcenniejszych eksponatów należą: mlewnik walcowy o szerokości 50 cm, wyprodukowany w 1920 roku przez firmę „Ganz Danubius” z Budapesztu oraz drewniany system przesiewania wraz z odsiewaczem graniastym.

Źródło: https://muzeum.sacz.pl/

 

Zobacz także

Zagroda Chłopska – Skansen Pełen Ziół dr Eugeniusza Babicza

Atrakcja

Zagroda Chłopska – Skansen Pełen Ziół dr Eugeniusza Babicza

Więcej

Centrum Tradycji Tkackich

Atrakcja

Centrum Tradycji Tkackich - Odział Muzeum Ziemi Prudnickiej

Więcej

Rodowo w drewnie zaklęte

Atrakcja

Rodowo w Drewnie Zaklęte

Więcej

Zespół Kupskie Echo z Kup

Atrakcja

Zespół Kupskie Echo z Kup

Więcej

Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego

Atrakcja

Skansen - Muzeum Regionalne PTTK w Dobczycach

Więcej

Olejarnia Świąteczna

Atrakcja

Olejarnia Świąteczna

Więcej

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Atrakcja

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Więcej

Mleczny Zakątek

Atrakcja

Mleczny Zakątek - Stara Białka

Więcej

Plenerowa wystawa rzeźb.

Atrakcja

Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie

Więcej

Kraina Skrwy - Manufaktura Zdrowia

Atrakcja

Kraina Skrwy - Manufaktura Zdrowia

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%