Fragment wystawy Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej

Fragment wystawy Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej. Fot. Anna Uniwersał

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej to wyjątkowe miejsce na mapie Gminy Stryszawa (i w zasadzie całej Małopolski), która słynie z wytwarzania drewnianych zabawek ludowych. Powrót do dzieciństwa dla dorosłych, podróż do świata marzeń dla dzieci. To miejsce, w którym spędzić można fantastycznie czas, a przy okazji dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

exploreStryszawa 740, 34-205 Stryszawa

Ludowe zabawki drewniane to symbol Beskidu Żywieckiego, a gmina Stryszawa i jej okolice słyną z ich wytwarzania od drugiej pierwszej połowy XIX wieku. Zabawki z drewna robiono przy okazji wyrobu różnych drewnianych przedmiotów. Wytwarzały je całe rodziny zabawkarskie, najpierw chałupniczo, później rzemieślniczo. I tak przekazywana od pokoleń tradycja przetrwała do dziś. Centrum działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie od ponad 25 lat popularyzuje tradycje miejscowego zabawkarstwa, organizuje warsztaty, zajęcia i imprezy, dzięki czemu żywiecko-suskie zabawkarstwo w 2016 roku wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Siedzibą Centrum Zabawki Drewnianej jest murowany, jednokondygnacyjny budynek dawnej leśniczówki, wyremontowany w 2010 roku. W głównej sali znajduje się ekspozycja stała ludowych zabawek, która prezentuje historię i sposoby wytwarzania zabawek. Zwiedzanie jest podróżą w czasie, ponieważ przedstawia wybrane przykłady zarówno dawnych zabawek i współczesnych. Uzupełnieniem ekspozycji są prezentacje multimedialne oraz filmy o zabawkarstwie i beskidzkiej kulturze ludowej.

Dopełnieniem ekspozycji jest wystawa dzieł Stanisława Sikory, rzeźbiarza i medaliera ze Stryszawy oraz wystawa zdjęć wydrukowanych na płótnie, która prezentuje twórców zabawek, ich warsztat pracy oraz proces sprzedaży. Wizyta w Centrum Zabawki Drewnianej to także okazja do skorzystania z oferty warsztatów edukacyjnych. Uczestnicy mogą nauczyć się na przykład malowania i zdobienia drewnianych zabawek. Centrum Zabawki Drewnianej to także nowo wybudowany w 2017 roku, drewniany budynek nazywany Domem Zabawkarza. Wnętrza mieszczą wystawę będącą rekonstrukcją warsztatu pracy zabawkarza oraz jego mieszkania.

Dodatkowo w budynku znajduje się sala rekreacyjno-wypoczynkowa, w której można odpocząć przy filiżance kawy i przekąsce oraz pobawić się zabawkami. Na poddaszu znajduje się sala wystawowo-warsztatowo-konferencyjna. W skład kompleksu wchodzi też piękny ogród – Park Drewnianej Zabawki Ludowej, w którym znajdują się naprawdę duże, drewniane zabawki. To wyjątkowe miejsce zachęca do zabawy przy pięknej pogodzie, do pamiątkowego zdjęcia.

Bilet wstępu do Centrum Zabawki Drewnianej kosztuje dorosłych 12 zł, udział w warsztatach, zależnie od tematu zajęć: od 20 złotych.

Aktualny cennik, informacje można znaleźć na stronie: beskidzkiecentrumzabawki.pl

Źródło: https://visitmalopolska.pl

 

Fot. Anna Uniwersał

Fot. Anna Uniwersał

Fot. Anna Maria Uniwersał

Fot. Anna Maria Uniwersał

Fot. Anna Maria Uniwersał

Fot. Anna Maria Uniwersał

fot. GOK w Stryszawie

fot. GOK w Stryszawie

fot. GOK w Stryszawie

fot. GOK w Stryszawie

Zobacz także

Muzeum "Dom Szewca"

Atrakcja

Muzeum "Dom Szewca" w Pszczewie

Więcej

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy

Atrakcja

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy

Więcej

Drewniany kościół na wzgórzu

Atrakcja

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Więcej

Fragment wystawy w Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Surażu

Atrakcja

Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Surażu

Więcej

Domy Tkaczy tzw.: Dwunastu Apostołów

Atrakcja

Domy Tkaczy - Izba Tkacka w Chełmsku Śląskim

Więcej

Fot.: www.facebook.com/Dolinaskrzatow

Atrakcja

"Dolina Skrzatów" w Chociszewie

Więcej

Skansen w Sierpcu

Atrakcja

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Więcej

Wioska Garncarska w Łążku Garncarskim

Atrakcja

Wioska Garncarska w Łążku Garncarskim

Więcej

Fragment wystawy Małego Muzeum Ludowego

Atrakcja

Małe Muzeum Ludowe u Kowalskich

Więcej

Sery z Wiżajn

Atrakcja

Wioska tematyczna „Biegun zimna i sera”

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%