Zagroda sitarska w Biłgoraju.

Zagroda sitarska w Biłgoraju. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum

Skansen „Zagroda Sitarska” w Biłgoraju

Muzeum, skansen znajdujący się w Biłgoraju obrazujący dawne tradycje sitarskie w mieście i wygląd typowej biłgorajskiej zabudowy z XVI–XIX w. Zlokalizowany jest w samym w centrum miasta, przy ul. Nadstawnej 32, w granicach os. Nadstawna. W skład skansenu wchodzą: dom mieszkalny sitarza Andrzeja Grabińskiego, drewutnia, spichlerz, wozownia, budynek inwentarski i ule kłodowe.

exploreNadstawna 32, 23-400 Biłgoraj

Budynki pochodzą z początku XIX w. Do XX w. takie obiekty były charakterystyczne dla zabudowy miasta. W latach 70. XX w. dzięki staraniom Józefa Dechnika Biłgoraj przeżywał okres niezwykle szybkiego rozwoju. Okolice ul. Nadstawnej, jednej z najstarszych ulic miasta, gdzie znajdowało się wiele takich domów, zostały przekształcone w duże osiedle bloków mieszkalnych. Zagroda sitarska jest jedynym uratowanym od zniszczenia dawnym domem przy ul. Nadstawnej.

Dom mieszkalny z 1810 jest drewniany i o konstrukcji węgłowej. Nakryty jest czterospadowym dachem z gontu, od strony ulicy posiada główne wejście i niewielki, wsparty czterema kolumnami ganek. Wewnątrz podzielony na dwie połowy, w każdej z nich znajduje się kuchnia (od strony podwórza) i pokój (od strony ulicy). Jeden pokój to pracownia sitarska – tkane tutaj były płótna. Pod domem znajdują się piwnice. Cały budynek jest osadzony na wysokiej podmurówce. Okna są typowe dla domów „typu biłgorajskiego” – są duże (na potrzeby warsztatu sitarskiego) i podzielone na dwanaście części. Charakterystyce dla domów Biłgoraja było to, iż znajdowały się w nich drogie meble i sprzęty, na które majętni, wędrujący po świecie sitarze mogli sobie pozwolić. W domu eksponowane są siatki z włosia, włosianki i siatki druciane do sit.

Za domem mieszkalnym znajduje się podwórze. Tam do domu przylega drewutnia – prosty budynek z drewna służący magazynowaniu opału. W Biłgoraju drewutnia zazwyczaj była także częścią warsztatu sitarskiego – tutaj były wyrabiane łuby do oprawiana sit.

W sąsiedztwie drewutni znajduje się spichlerz. Znajdują się w nim dwa pomieszczenia i strych. Przy frontowej ścianie spichlerza znajdują się podcienie. Eksponowane są tu naczynia na ziarno oraz sprzęt do mielenia zboża.

Budynek inwentarski to dawna stajnia. Obecnie jest tu prezentowany wyrób łubów do oprawiania sit, wyrób gontów i wrzecion, bednarstwo, kołodziejstwo, garncarstwo i olejarstwo. Wystawy uzupełniają obiekty ustawione na podwórzu – zrekonstruowany dawny kierat, kłodowe ule i kilka charakterystycznych dla dawnej zabudowy Biłgoraja bram i furtek.

Zagroda Sitarska przy ul. Nadstawnej 32 jest otwarta dla zwiedzających: – od wtorku do piątku w godzinach od 9:30 do 17:00 w miesiącach maj – październik – w soboty i niedziele od 12:00 do 17:00 w miesiącach maj – październik – w okresie od listopada do końca kwietnia Zagroda Sitarska jest nieczynna.

Ceny biletów: normalny: 10,00 zł ulgowy: 8,00 zł WTOREK – DZIEŃ BEZPŁATNEGO ZWIEDZANIA we wszystkich placówkach muzealnych. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt z sekretariatem muzeum tel. 84 686 27 33 lub 798 538 386 e-mail: sekretariat@muzeumbilgoraj.pl

Główna chałupa mieszkalna biłgorajskiej zagrody sitarskiej, sfotografowana od frontu od ulicy Nadstawnej. Fot. www.skanseny.net

Tradycyjny strój sitarski „stogi”, nosze i przetaki we wnętrzu warsztatu. Fot. www.skanseny.net

Krosna ręczne, tak zwane „krojsca”, we wnętrzu warsztatu - element ekspozycji. Fot. www.skanseny.net

Wygięte w łuki drewno przechowywane do produkcji otoków, oraz wyprodukowana z resztek wygiętego drewna solniczka. Fot. www.skanseny.net

Zobacz także

"Łaciata Wieś"

Atrakcja

Głuchów – Łaciata Wieś

Więcej

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Atrakcja

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Więcej

Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego

Atrakcja

Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego

Więcej

Zabytkowe ule w Skansenie Pszczelarskim.

Atrakcja

Skansen Pszczelarski w Pszczelej Woli

Więcej

Muzeum Wsi Lubelskiej

Atrakcja

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Więcej

"Dwór Marsów" w Limanowej.

Atrakcja

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Więcej

Fot.: www.facebook.com/Dolinaskrzatow

Atrakcja

"Dolina Skrzatów" w Chociszewie

Więcej

Atrakcja

Kaszubski Park Etnograficzny

Więcej

Skansen "Zagroda Guciów"

Atrakcja

Skansen „Zagroda Guciów”

Więcej

Skansen w Holi

Atrakcja

Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%