Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Brzozowie.

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Brzozowie. Zdjęcia ze zbiorów własnych Muzeum Ludowego

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Brzozowie

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich to własnoręcznie wykonane lipowe rzeźby, kolorowe wycinanki, pająki, obrazy oraz hafty. Ponad 600 figurek (większość ruchoma) pokazuje święta religijne i sceny z życia łowickiej wsi. Wykonane zostały również postacie z historii naszego kraju jak i ze sportu. Dodatkowo w dwóch pawilonach można oglądać ponad 30 zaprzęgów konnych z okolic Łowicza.

exploreSromów 11, 99-414 Sromów

Muzeum Rodziny Brzozowskich mieści się w czterech budynkach, otoczonych rozległym ogrodem. Już na początku zwiedzania zostajemy powitani przez łowicką parę, która podaje rękę przybyłym gościom. Po przekroczeniu progu pierwszego budynku widzimy sceny tematyczne, na które składa się ponad 400 ruchomych rzeźb. Znajdziemy tu szopkę Bożego Narodzenia, procesję Bożego Ciała czy też poczet polskiej husarii, rybaków nad Bzurą i wesele łowickie.

Nad naszymi głowami wiszą kolorowe „Pająki”, które w chatach łowickich zastępowały żyrandole, a na ścianach możemy podziwiać łowickie wycinanki, tworzone od dziesięcioleci z kolorowego papieru. Drugi budynek wita nas zestawieniem polskich sportowców, którzy są częścią sceny „Cztery Pory Roku”. Kamil Stoch oddaje swój mistrzowski skok, tuż za nim po skoczni mknie Adam Małysz, a obok nich macha do nas Justyna Kowalczyk i Zbigniew Bródka.

W drugim budynku zobaczymy także kolekcję łowickich, ręcznie malowanych skrzyń posagowych i rzeźby naturalnej wielkości w stroju ludowym. Pozostałe dwa budynki to miejsce, gdzie znajdziemy kolekcję powozów konnych, w tym okazałych bryczek i wolantów. Na ścianach zebrane zostały również narzędzia rolnicze i uprzęże konne. Oprócz tego możemy podejrzeć przy pracy rymarza, który kończy szycie chomąta i bednarza, dbającego o idealne wykończenie beczki. W powozowni zobaczymy także konia naturalnej wielkości i rodzinę jadącą na targ przy akompaniamencie prosiaczków.

Dzieci mogą uruchamiać niektóre figurki za pomocą drewnianych korbek. Muzeum sponsorowane jest wyłącznie z prywatnych środków rodziny Brzozowskich, którzy każdego dnia dbają o konserwację i poszerzanie ekspozycji.

Muzeum można zwiedzać od 1 marca do 30 listopada w godz.: niedziele i święta 12:00-17:00 dni powszednie 9:00-17:00 We wrześniu, październiku i listopadzie muzeum jest otwarte dla turystów indywidualnych tylko w soboty i niedziele. Grupy zorganizowane (minimum 20 osób) mogą zwiedzać przez cały tydzień po uprzednim kontakcie telefonicznym 46 838 44 72.

Po muzeum oprowadzają członkowie rodziny Brzozowskich. Po zwiedzeniu muzeum można zakupić pamiątki wykonane przez członków rodziny Brzozowskich. Płatność w muzeum tylko gotówką. Przy muzeum znajduje się bezpłatny parking na kilka autokarów. Na terenie muzeum jest możliwość zorganizowania ogniska. Szczegóły należy uzgadniać przez telefon.

Źródło: https://www.muzeumludowe.pl/

 

Zobacz także

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Atrakcja

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Więcej

Lipiany - Wioska Smaków

Atrakcja

Lipiany - Wioska Smaków

Więcej

Borówki - Wioska Darów Lasu

Atrakcja

Borówki – Wioska Darów Lasu

Więcej

„Farska Stodoła” w Biedrzychowicach

Atrakcja

„Farska Stodoła” w Biedrzychowicach

Więcej

Pomieszczenie do apiterapii.

Atrakcja

Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu

Więcej

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Atrakcja

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Więcej

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie

Atrakcja

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie

Więcej

Skansen w Holi

Atrakcja

Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi

Więcej

"Kowalowe Skały"

Atrakcja

Zagroda Edukacyjna "Kowalowe Skały"

Więcej

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Atrakcja

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%