Zagroda wiejska z przełomu XIX i XX w. Fot. PAP/J. Ochoński
Muzeum Etnograficzne im. Józefa Vainy w Puńsku
Skansen Litewskiego Centrum Kultury Ludowej w Puńsku stawia sobie za cel pielęgnowanie tradycji i obrzędów litewskich, zbieranie i eksponowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego regionu, jak również wspieranie miejscowych zespołów folklorystycznych.
exploreSzkolna 67, 16-515 Puńsk
Prezentowane w muzeum, na wolnym powietrzu, obiekty składają się na zrekonstruowaną zagrodę litewską z przełomu XIX i XX wieku. Zajmuje ona stosunkowo niewielki obszar, co jednak nie oznacza, że placówka ma niewiele do pokazania. Nie dajmy się zatem zwieść jej rozmiarom – bo choć puńskie muzeum jest małe z zewnątrz, to w środku znajdziemy interesujące eksponaty. Dotyczy to zwłaszcza spichlerza, o którego wnętrzu można powiedzieć, że jest niemal przesadnie bogate w ciekawostki.
W skład skansenu wchodzą cztery drewniane budynki: chałupa, spichlerz, budynek inwentarski (obora) i stodoła. Trzy pierwsze mają wartość historyczną, figurują jako zabytki, pełnią także rolę wystawienniczą. Czwarty (stodoła), zbudowany z pomocą środków unijnych, służy animacji społeczno-kulturowej. To tutaj odbywają się słynne na całą okolicę, również na Litwie, przedstawienia teatrów stodolanych oraz koncerty muzyki ludowej czy uroczystości okolicznościowe. Miejsce glinianych garnków, stęp, moździerzy zajmują wtedy krzesła, głośniki i mikrofony.
W obrębie zagrody, prócz wspomnianych budynków, znajduje się również drewniany krzyż i charakterystyczna dla Podlasia studnia z żurawiem. Nieopodal muzeum znajdziemy również zbudowaną „na sposób ludowy” gospodę („Zajazd Puński”), oferującą smakowite potrawy litewskie.
Skansen Litewskiego Centrum Kultury w Puńsku zdobył drugą nagrodę w Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.
Autor: Jakub Jankowski (www.skanseny.net)