Ośrodek Etnograficzny w Lelisie

Ośrodek Etnograficzny w Lelisie. Fot. www.turystyka.mapgo.pl

Ośrodek Etnograficzny w Lelisie

Ośrodek Etnograficzny Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Kurpiów działający w ramach Gminnego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego w Lelisie jest wynikiem wspólnych dążeń działaczy społecznych i samorządowców Gminy Lelis, aby stworzyć miejsce umożliwiające kultywowanie i zachowanie tożsamości regionalnej Kurpiów w obrębie Puszczy Zielonej.

exploreSzkolna 48, 07-402 Lelis

Środowisko kulturalno-oświatowe Lelisa ze strachu przed zniszczeniem, spaleniem czy oddaniem na złom cennych pamiątek kultury materialnej Kurpiów postanowiło działać i chociaż część z nich ocalić, żeby były odzwierciedleniem życia dawnych Kurpiów. W sierpniu 1996r. Zarząd Gminy w Lelisie podjął decyzję o założeniu izby kurpiowskiej w budynku położonym w miejscowości Lelis. Odpowiedzialnymi za prace związane z przygotowaniem budynku pod wystawy i gromadzeniem eksponatów zostali: Anna Ogniewska - dyrektor Gminnego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego w Lelisie i Henryk Kulesza - nauczyciel historii. W dniu 12 października 1997r. dokonano uroczystego otwarcia wystawy - wnętrza chaty kurpiowskiej. Od 2002 roku zbiory są inwentaryzowane. W ramach współpracy ze studentami z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego założono karty katalogowych, oznakowano i zrobiono dokumentację fotograficzną zbiorów zgromadzonych w Ośrodku. Obecnie w dwóch budynkach i wiacie zgromadzono około 2500 eksponatów.

W budynku po Urzędzie Gminy znajdują się wystawy z okresu mezolitu i izba z lat siedemdziesiątych oraz rybołówstwa, tkactwa, garncarstwa, warsztatu stolarskiego, zdobnictwa i plastyki obrzędowej, świata zwierzęcego Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. W drugim budynku urządzono wystawę maszyn i urządzeń rolniczych m. in. do omłotu zboża, do przemiału zboża, środki transportu. Znajduje się również maszyna do gręplowania wełny, do filcowania wełny, olejarnia i wiele innych. Duże maszyny, takie jak: młocarnie, motory spalinowe, zgrabiarki do siana, kopaczki do ziemniaków ustawiono w wiacie. Przy wyszukiwaniu starych pamiątek bardzo pomocni byli uczniowie miejscowej szkoły. Za ich pośrednictwem udało się dotrzeć do osob posiadających przedmioty i urządzenie, które jeszcze niedawno były używane w życiu codziennym, a teraz stały się zbędne.

Ośrodek Etnograficzny Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Kurpiów w Lelisie znajduje się na Mapie Muzeów Mazowsza. Muzeum mieści się w Lelisie, przy ul. Szkolnej 48.

Godziny otwarcia: Środa 9.00 – 12.00, czwartek 9.00 – 15.00. Jest możliwe uzgodnienie innego terminu, należy tylko skontaktować się z dyrektorem GOK, Panią Anną Ogniewską, tel./fax. (029) 761 10 77.

Źródło: https://skanseny.net

 

Zobacz także

Jajkowo - wioska początku życia

Atrakcja

Jajkowo - wioska początku życia

Więcej

Skansen Rolny – Golinowscy

Atrakcja

Muzeum – Skansen Rolny – Golinowscy

Więcej

Muzeum Małej Ojczyzny

Atrakcja

Stowarzyszenie "Muzeum Małej Ojczyzny" w Studziwodach

Więcej

Farma Mazurska Masurenhof

Atrakcja

Farma Mazurska Masurenhof

Więcej

Mleczny Zakątek

Atrakcja

Mleczny Zakątek - Stara Białka

Więcej

Muzeum Kowalstwa w Warszawie

Atrakcja

Muzeum Kowalstwa w Warszawie

Więcej

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Atrakcja

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Więcej

Zagroda Edukacyjna U Garncarza Szyszka

Atrakcja

Zagroda Edukacyjna U Garncarza Szyszka

Więcej

Muzeum Wsi Lubelskiej

Atrakcja

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Więcej

Muzeum "Stara Chałupa" w Milówce

Atrakcja

Muzeum "Stara Chałupa" w Milówce

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%