Dworek w skansenie w Janowcu

Dworek w skansenie w Janowcu

Skansen w Janowcu

Nieopodal malowniczego zamku w Janowcu położony jest niewielki skansen z dworem z Moniaków oraz kilkoma budynkami folwarcznymi, przeniesionymi tu z różnych miejscowości Powiśla. Osiemnastowieczny dwór zachwyca architekturą i przywodzi na myśl sielskie krajobrazy uwiecznione w słynnych polskich powieściach. Wystawa zorganizowana we wnętrzu budynku ukazuje typowe wyposażenie domu ziemiańskiego.

exploreLubelska 20, 24-123 Janowiec

W parku krajobrazowym obok zamku powstał skansen budownictwa drewnianego z kilkoma budynkami przeniesionymi z terenów Lubelszczyzny. Dom mieszkalny z lat 20. XX wieku i kilka budynków gospodarczych, jak stodoła czy lamus z wozownią, gdzie można obejrzeć kolekcję starych bryczek. Dworski spichlerz z Podlodowa mieści wystawę etnograficzną.

Prawdziwą ozdobą skansenu jest piękny barokowy dwór z Moniaków uratowany przed całkowitą zagładą. Przewieziony w elementach został tu na nowo złożony i teraz możemy w nim podziwiać wnętrza typowego domu szlacheckiego. W barokowym dworze z XVIII wieku znajduje się stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego. Szczególnie cenną pamiątką jest komplet mebli (tzw. salonik) utrzymany w stylu Księstwa Warszawskiego; cenny, ponieważ jest jedyną pozostałością z wyposażenia dworu jeszcze sprzed II wojny światowej. Podobnie jest w przypadku obrazów, tu wyróżnia się "Święta Rodzina z żebrakiem" z końca XVII wieku pędzla nieznanego malarza włoskiego. W historię dworu wprowadza portret Tadeusza Dąbrowskiego z 1942 r. autorstwa Antoniego Michalaka.

Układ ekspozycji oddaje przeznaczenie pokoi - jest Sień, Jadalnia, Salon, Pokój Pani Domu, Pokój Pana Domu (z licznymi przedmiotami np. strzelba, związanymi z polowaniami), Biblioteka. Nie pominięto bardziej intymnej strony życia mieszkańców dworu, obok pięknego i rzadkiego dość mebla tzw. pudrezy, są naczynia do mycia się, a także niezbędny wówczas sprzęt, czyli nocnik (fajans z manufaktury w Kole).

Naturalność i bezpretensjonalność ekspozycji sprawia, że istotnie można się tu poczuć jak gość zaproszony do dworu i chodzący po jego pokojach, czekając na gospodarzy, którzy za chwilę się zjawią. Jest jeszcze ogród, niegdyś zamkowy dziś włączony w przestrzeń dworu i integralnie z nim związany. Niewiele dziś pozostało dworów powstałych w XVIII wieku, ten w Janowcu, ocalony przed zupełnym zniszczeniem, wprowadza w tamten czas i przywołuje ducha sarmackiej jeszcze polskości.

Do potrzeb Muzeum dwór zaadaptował architekt Jerzy Kowarski - odbudowa, od przeniesienia poczynając, zamknęła się w latach 1977 - 1986. Na poddaszu urządzono pokoje gościnne, natomiast parter zajęła wystawa wnętrz dworskich. Odtworzenie pierwotnego wyglądu pokojów dworu było oczywiście niemożliwe, podjęto jednak próbę przywrócenia ich atmosfery.

Wiecej informacji dostępnych jest na stronie Muzeum Nadwiślanskiego: https://mnkd.pl/

 

 

Zobacz także

Drewniany kościół na wzgórzu

Atrakcja

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Więcej

Fot.: www.facebook.com/Dolinaskrzatow

Atrakcja

"Dolina Skrzatów" w Chociszewie

Więcej

"Łaciata Wieś"

Atrakcja

Głuchów – Łaciata Wieś

Więcej

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, zdjęcie pochodzi ze strony http://muzeumniechorze.pl/

Atrakcja

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu

Więcej

Muzeum Ziemi Szprotawskiej

Atrakcja

Galeria Zbiorów Regionalnych przy Muzeum Ziemi Szprotawskiej

Więcej

Skansen w Kłóbce

Atrakcja

Skansen w Kłóbce

Więcej

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Atrakcja

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Więcej

Olejarnia Świąteczna

Atrakcja

Olejarnia Świąteczna

Więcej

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Atrakcja

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Więcej

Domy Tkaczy tzw.: Dwunastu Apostołów

Atrakcja

Domy Tkaczy - Izba Tkacka w Chełmsku Śląskim

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%