Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej. Zdjęcia pochodzą ze strony Facebook muzeum.

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z największych skansenów w Polsce. Prezentuje kulturową różnorodność województwa, dzięki połączeniu bogatej kolekcji architektury i eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. Gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.

exploreWarszawska 96, 20-824 Lublin

Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy.

Z życiem dawnej wsi można się zetknąć odwiedzając Wyżynę Lubelską (m.in. z wiatrakiem z Zygmuntowa – pierwszym obiektem przeniesionym do lubelskiego skansenu) oraz Roztocze. Na terenie drugiego z wymienionych sektorów znajduje się ponadto zabytkowa cerkiew greckokatolicka z Tarnoszyna. Centralnym obiektem sektora dworskiego jest położony niemal w sercu muzealnej ekspozycji XVIII-wieczny dwór z Żyrzyna (z wnętrzem poświęconym średniozamożnemu ziemiaństwu) otoczony malowniczym ogrodem. Urzekający pejzaż sektorów Powiśla i Podlasia zachęca do spacerów i odpoczynku nad wodą. Cała muzealna przyroda tworzy harmonijny krajobraz i jest istotnym elementem wzbogacającym ekspozycję.

Niewątpliwą atrakcją lubelskiego skansenu jest sektor miasteczkowy, będący modelem prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku. Pierwsza część projektu została zrealizowana w latach 2010-2013 (w ramach projektu pod nazwą „Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie”) i obejmuje plac rynkowy oraz zabudowę na północ od niego. Odwiedzający miasteczko mają okazję zobaczyć ekspozycje m.in. zakładu fryzjerskiego, sklepu żelaznego, kuchni żydowskiej, poczty, trafiki, piwiarni, domu burmistrza oraz warsztatów – kołodzieja, szewca i cholewkarza. Częścią wspomnianego sektora jest także rzymskokatolicki zespół sakralny (m.in. z kościołem z Matczyna oraz plebanią z Żeszczynki).

Muzealna ekspozycja to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale też historie zwykłych ludzi wpisane w odtworzone wnętrza (które dzięki temu często zyskują niepowtarzalny, indywidualny charakter). Odwiedzając kolejne sektory i obiekty można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, a wizyta w Muzeum staje się okazją do wyjątkowej podróży oraz bliskiego – wręcz namacalnego – spotkania z przeszłością.

Muzeum Wsi Lubelskiej obok ekspozycji stałej zaprasza na organizowane: wystawy czasowe, wydarzenia nawiązujące do roku gospodarsko-obrzędowego na wsi, rekonstrukcje historyczne, zajęcia edukacyjne i inne wydarzenia kulturalne.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://skansen.lublin.pl/pl/

 

Zobacz także

Owocowa Wioska w Węgiersku

Atrakcja

Owocowa Wioska w Węgiersku

Więcej

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Atrakcja

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Więcej

Żywkowo - Bociania Wioska

Atrakcja

Żywkowo - Bociania Wioska

Więcej

Wystawa plenerowa.

Atrakcja

Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego

Więcej

Wystawa plenerowa w Muzeum Kurpiowskim.

Atrakcja

Muzeum Kurpiowskie w Wachu

Więcej

Miody z pasieki ULIK

Atrakcja

"ULIK" - PASIEKA i Pszczelarska Zagroda Edukacyjna na Roztoczu

Więcej

Fragment wystawy w Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Surażu

Atrakcja

Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Surażu

Więcej

Głuszec

Atrakcja

Karpacki Bank Genów, Muzeum Świerka i Woliera Pokazowa Głuszców

Więcej

Ścieżka edukacyjna Suchary

Atrakcja

Ścieżka edukacyjna “Suchary” w Wigierskim Parku Narodowym

Więcej

Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne

Atrakcja

Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%