Fragment wystawy w Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Surażu. Foto: www.ciekawepodlasie.pl
Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Surażu
Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Surażu to prywatne muzeum z siedzibą w Surażu (powiat białostocki). Placówka jest prowadzona przez Wiktora Litwińczuka jako kontynuatora przedsięwzięcia jego ojca, nieżyjącego już Władysława Litwińczuka.
exploreBiałostocka 6, 18-105 Suraż
Początki muzealnej kolekcji sięgają 1936 roku, kiedy to Władysław Litwińczuk wyorał na polu obrobiony kamień, który okazał się toporkiem z epoli neolitu. Na terenie Suraża przeprowadzono wykopaliska archeologiczne, którymi kierowali: dr Józef Jodkowski - założyciel Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Grodnie oraz hrabia Franciszek Potocki. Większość z odkrytych eksponatów trafiła do grodzieńskiego muzeum, część jednak znalazła się w kolekcji Władysława Litwińczuka.
Po II wojnie światowej Władysław Litwińczuk kontynuował powiększanie kolekcji. W 1962 roku udostępnił je na zorganizowanej wystawie, natomiast w 1986 roku zostało otwarte muzeum, znajdujące się w prywatnym domu kolekcjonera. W zbiorach muzeum znajdują zabytki pochodzące z okolic Suraża oraz z doliny Narwi.
Wśród eksponatów zobaczyć można m.in.: wykopaliska archeologiczne, pochodzące z neolitu: narzędzie myśliwskie, broń oraz przedmioty codziennego użytku, militaria pochodzące z okresu od wczesnego średniowiecza po lata I i II wojny światowej, krzyże i płyty nagrobne (prawosławne, katolickie i tatarskie), skamieliny oraz czaszki wymarłych zwierząt, dawne przedmioty codziennego użytku oraz zabytki techniki, numizmaty, dokumenty, mapy oraz meble.
Muzeum jest placówką całoroczną, czynną codziennie (tel. 85 650 31 16)
Źródło: Wikipedia