Zagroda Kurpiowska w Kadzidle

Zagroda Kurpiowska w Kadzidle. Fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Zagroda Kurpiowska w Kadzidle

Zagroda Kurpiowska w Kadzidle to niewielkie muzeum typu skansenowskiego, usytuowane przy Trasie Mazurskiej w miejscowości Kadzidło. To urokliwe miejsce, będące oddziałem Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, zostało po raz pierwszy udostępnione dla zwiedzających w 1991 roku.

exploreTrasa Mazurska 1B, 07-420 Kadzidło

Zagroda na Kurpiach zwana była siedliskiem, a prezentowany w skansenie typ samotniczy, powstawał na tzw. koloniach i wykształcił się pod koniec XIX wieku na skutek komasacji gruntów. Siedliska zwykle przybierały kształt wydłużonego prostokąta. Układ budynków w zagrodzie był harmonijny: naprzeciwko domu stała stodoła, a po bokach umieszczano z jednej strony spichlerz, z drugiej oborę, zwaną także chlewikiem. Domy kurpiowskie zwrócone były zawsze szczytem do drogi i oddzielone od niej małym ogródkiem kwiatowym lub warzywnym. Nieodłącznym elementem każdej zagrody była studnia z żurawiem. Domy na Kurpiach zwane były izbami. Budowano je w konstrukcji zrębowej z bierwion sosnowych, łączonych w narożach na „rybi ogon”. Kryto je dwuspadowym dachem, jętkowym słomianym. Charakterystyczną ozdobą dachu były wydłużone i skrzyżowane wiatrownice, profilowane na różne kształty rogów, zwane śparogami. Szczyty od strony drogi zdobione były szalowaniem. Wyjątkowy charakter nadawały chałupom kurpiowskim koruny, czyli drewniane, często z fantazją rzeźbione gzymsy zawieszane nad oknami.

Kalendarz imprez w Skansenie: I tydzień czerwca – warsztaty etnograficzne „Ginące zawody”. Po raz pierwszy zorganizowane w 2001 roku do dziś cieszą się ogromną popularnością. Trwają od 3 – 4 dni. Dzieci i młodzież a także dorośli od najznakomitszych twórców regionu mogą nauczyć się jak wykonać wycinankę, pisankę i byśka, spróbować swoich sił w hafcie, tkactwie, rzeźbie i garncarstwie, a także poczuć smak prawdziwego chleba pieczonego na liściu chrzanu.

III niedziela czerwca – „Wesele Kurpiowskie” to trzydniowy festiwal folklorystyczny z inscenizacją tradycyjnego obrzędu ślubnego i zwyczajów weselnych na Kurpiowszczyźnie. Co roku w przeglądzie kapel i zespołów ze swoją własną regionalną lub narodową interpretacją wesela występują także zespoły krajowe i zagraniczne. Imprezie towarzyszy kiermasz sztuki ludowej i wyrobów gastronomicznych.

I niedziela września – „Niedziela Kadzidlańska” to jesienna impreza odbywająca się w Kadzidle od 1978 roku. Prócz prezentacji osiągnięć instytucji, placówek regionalnych i różnych organizacji kulturalnych odbywa się tzw. „Turniej Wsi”, a także kiermasz sztuki ludowej.

Źródło: https://muzeum.ostroleka.pl

 

Zobacz także

Miody z pasieki ULIK

Atrakcja

"ULIK" - PASIEKA i Pszczelarska Zagroda Edukacyjna na Roztoczu

Więcej

Fragment wystawy w Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu

Atrakcja

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Więcej

Wielkopolski Park Etnograficzny

Atrakcja

Wielkopolski Park Etnograficzny

Więcej

Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Atrakcja

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Więcej

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej

Atrakcja

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej

Więcej

Majątek Ziemski Niwa

Atrakcja

Majątek Ziemski Niwa

Więcej

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Atrakcja

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Więcej

Wiatrak Paltrak “U młynarza”

Atrakcja

Wiatrak Paltrak “U młynarza”

Więcej

Gminny Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Podmoklu Małym

Atrakcja

Gminny Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Podmoklu Małym

Więcej

Głuszec

Atrakcja

Karpacki Bank Genów, Muzeum Świerka i Woliera Pokazowa Głuszców

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%