Drewniany kościół z czerwonym dachem

fot. Oliwia Szotkowska

Kościół filialny pw. św. Józefa na Mlaskawce

Wpisany na Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego niewielki drewniany, jednonawowy kościółek o konstrukcji zrębowej. Pierwotnie znajdował się w Jaworzynce na Trzycatku, gdzie wzniesiono go w latach 1947 - 48, jako wotum za przetrwanie II wojny światowej. Przeniesiony do Istebnej Mlaskawki w latach 1996 - 1997.

exploreIstebna , 43-470 Istebna

Ten niewielki drewniany, jednonawowy kościółek o konstrukcji zrębowej pierwotnie znajdował się w Jaworzynce na Trzycatku, gdzie wzniesiono go w latach 1947 - 48, jako wotum za przetrwanie II wojny światowej, a patronką jego była natenczas Matka Boża Frydecka. Wynikało to z Jej silnego lokalnego kultu i pielgrzymek, jakie tamtejsi mieszkańcy odbywali w przeszłości do tej niewielkiej czeskiej miejscowości. Po wybudowaniu na Trzycatku nowego, murowanego domu Bożego, wcześniejszy kościółek rozebrano i przeniesiono na teren istebniańskiego przysiółku Mlaskawka. Stało się tak wskutek wyjątkowego zbiegu wydarzeń, bowiem mieszkająca tu rodzina rzeźbiarza Józefa Bocka chciała podarować do powstającej na Trzycatku nowej świątyni zrobiony przez niego krzyż, prezent ten jednak nie został przyjęty przez Ks. Borysa Kroczka. Kapłan powiedział jednak przy tej okazji darczyńcom o planowanej rozbiórce starszego obiektu sakralnego.

W ten oto sposób pośród mieszkańców Mlaskawki pojawiła się myśl o przeniesieniu świątyni. 10 kwietnia 1996 r. ksiądz biskup ordynariusz wyraził zgodę na rozbiórkę drewnianego kościółka na Trzycatku i przeniesienie go na teren Parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej do przysiółka Mlaskawka. Pierwszego czerwca z Krakowa przyjechał o. Henryk Klimaj, który dokonał poświęcenia przywiezionego z Medjugorie kamienia węgielnego pod budowę. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu lokalnej ludności i finansowemu wsparciu z zewnątrz prace postępowały bardzo szybko. Już 24 V 1997 r. Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy dokonał konsekracji kościoła w nowej lokalizacji, wówczas też jego patronem został św. Józef. Świątynia posiada dwuspadowy dach, który niegdyś kryty był gontem, obecnie pokrycie stanowi blacha.

Nad niewielką kruchtą wznosi się wieża na planie kwadratu, przykryta dachem namiotowym. Na jej szczycie znajduje się metalowy krzyż - dzieło kowala z Istebnej Jana Juroszka. Dzwon z inskrypcją Św. Joannes Nepomucenus Fundatore Cottlieb und Indith Kloske aus Langenau PER FRANCISCVM STANKE OPPAVIAE ANNO 1806 podarowali bracia franciszkanie z Góry św. Anny. Odlany został on w pracowni ludwisarskiej w Opawie przez Franciszka Stanke, bardzo znanego w owych czasach mistrza kunsztu ludwisarskiego. Prostokątna nawa zakończona jest trójbocznym prezbiterium, do którego dobudowano małą zakrystię. Będące dziełem lokalnych twórców wyłożone świerkowymi deskami wnętrze w stylu góralskim zachwyca swym ciepłym, miodowym kolorytem i pięknem tradycyjnych snycerskich zdobień.

Na centralnym miejscu w prezbiterium umieszczony został krzyż autorstwa Józefa Bocka, ten sam, który „przyprowadził kościół” na Mlaskawkę. Znajdująca się na nim gipsowa figura Pana Jezusa nie jest wprawdzie dziełem istebniańskiego rzeźbiarza, ale została przez niego pieczołowicie zrekonstruowana. Po prawej stronie krucyfiksu znajduje się obraz św. Józefa pędzla Juliana Wójcika z Zabrzega.

Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny z Katowic Panewnik ofiarowały do kościoła stół ołtarzowy, wiszący w przedsionku obraz Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu, a także znajdujący się na chórze obraz Najświętszej Marii Panny oraz monstrancję i dzwonki. Obraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus pochodzi z Francji i został podarowany przez karmelitanki, z których zgromadzenia święta się wywodziła. Jest on namalowany przez jej siostrę Céline. Wizerunek ten trafił do kościoła we wrześniu roku 1997. Malowane na szkle stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Marii Gatnar – Guzy z Wisły przekazane zostały przez Zgromadzenie Pasjonistów z pobliskiej Wisły, natomiast tabernakulum jest darem z Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tychach. Ławki dla wiernych wykonane zostały przez miejscowych stolarzy z Mlaskawki wiosną roku 1998. Znajdujące się w kościele klęczniki to prezent ówczesnego Dziekana Dekanatu Istebniańskiego Ks. Prałata Jerzego Patalonga, od którego pochodzi również pulpit pod mszał. Dzwonek wiszący - sygnaturka ufundowany został jako wotum wdzięczności przez Marię Kukuczkę oraz członków parafialnej grupy Apostolstwa Dobrej Śmierci.

We wnętrzu kościoła zobaczymy także pamiątki przywiezione przez parafian z zagranicznych pielgrzymek: ciemnobrązowy różaniec z Međugorje oraz figurę św. Antoniego przywiezioną przez Andrzeja Kohuta z Padwy. Jesienią roku 2020 lico kościoła na Mlaskawce przyozdobiła wykonana przez Krzysztofa Kukuczkę kapliczka. W jej wnętrzu umieszczona została śliczna figurka Matki Bożej Fatimskiej zakupiona przez jedną z tutejszych parafianek.

Na zewnętrznej ścianie świątyni od strony południowo-zachodniej krzyż autorstwa Józefa Kohuta z pasyjką dłuta Franciszka Wojarskiego z Koniakowa ufundowany przez Ks. Antoniego Goliasza – pierwszego duszpasterza tutejszej parafii. Krzyż został przeniesiony na Mlaskawkę ze Stecówki w kwietniu roku 2000 i do maja 2022 umieszczony był po prawej stronie chodnika prowadzącego do kościoła. Obecnie na miejscu tym znajduje się nowy krzyż autorstwa Krzysztofa Kukuczki.

Wnętrze kościoła

fot. Jacek Kohut

Kapliczka i krucyfiks na licu kościoła

fot. Oliwia Szotkowska

Zobacz także

Na Patyku Zakręcone

Atrakcja

Na Patyku Zakręcone

Więcej

Głuszec

Atrakcja

Karpacki Bank Genów, Muzeum Świerka i Woliera Pokazowa Głuszców

Więcej

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach

Atrakcja

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach

Więcej

Blanki - Zielarska Wioska

Atrakcja

Blanki - Zielarska Wioska

Więcej

Sielski Dom i Ogród

Atrakcja

Sielski Dom i Ogród

Więcej

Towarzystwo Bambrów Poznańskich

Atrakcja

Muzeum Bambrów Poznańskich

Więcej

Farma Mazurska Masurenhof

Atrakcja

Farma Mazurska Masurenhof

Więcej

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego

Atrakcja

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego

Więcej

Skansen "Sioło Budy"

Atrakcja

Skansen "Sioło Budy"

Więcej

Wiatrak - koźlak kryty gontem

Atrakcja

Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%