Zagroda Maziarska w Łosiu

Zagroda Maziarska w Łosiu

Zagroda Maziarska w Łosiu

Zagroda Maziarska (oddział Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów) jest jedynym na świecie muzeum, którego działalność skupia się na prezentowaniu tradycyjnych form spedycji i dystrybucji produktów ropopochodnych. Położona w centrum wsi Łosie, stanowi fragment dawnej, zabytkowej zabudowy wsi, słynącej niegdyś z wyrobu i handlu mazią używaną powszechnie do smarowania drewnianych osi wozów.

exploreŁosie 34, 38-312 Ropa

Maziarstwo – fach uprawiany przez niemalże wszystkich mężczyzn we wsi – stało się znakiem rozpoznawczym tej niezwykłej łemkowskiej wsi. Było tak aż do czasu wysiedlenia mieszkańców w ramach akcji „Wisła” w roku 1947. Obszar handlowy maziarzy był niezwykle szeroki i obejmował całą Europę Środkowo-Wschodnią. Zagroda maziarska – niewielkie muzeum – jest wizytówką wsi, fragmentem dawnego świata prezentującego fascynującą historię wsi i maziarstwa. O utworzenie placówki muzealnej w Łosiu wieloletnie starania czynili łemkowscy działacze kultury, lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy Łosia.

W 2009 roku Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów zakupiło niezamieszkałą zagrodę w Łosiu z końca XIX wieku, z przeznaczeniem na oddział muzeum pn. „Zagroda Maziarska”. Po gruntownym remoncie obiektów urządzono tu ekspozycję poświęconą historii dawnego zawodu. W skład wielobudynkowej zagrody wchodzą: chałupa, zwana przez Łemków chyżą, wolno stojący budynek gospodarczy (stajnia z wozownią) oraz spichlerz. Zabudowa w Łosiu różni się od innych łemkowskich wsi. Nie dominują tu długie zagrody jednobudynkowe – mieszczące pod jednym dachem część mieszkalną i pomieszczenia gospodarcze. W Łosiu końca XIX wieku budowano wygodne domy mieszkalne i wolno stojące zabudowania gospodarcze.

W 2018 roku zagroda wzbogaciła się o kolejny budynek – przeniesioną z Bartnego chyżę z 1928 roku. Wśród eksponatów znajdują się oryginalne wozy maziarskie. Zagroda oferuje szeroki wachlarz warsztatów i lekcji muzealnych. Organizowane są w niej wystawy, spotkania oraz imprezy plenerowe, z których największą popularnością cieszy się sierpniowe „Święto Maziarzy”.

Źródło: https://skansenova.pl/zagroda-maziarska-w-losiu

 

Zobacz także

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

Atrakcja

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

Więcej

Centrum Tradycji Tkackich

Atrakcja

Centrum Tradycji Tkackich - Odział Muzeum Ziemi Prudnickiej

Więcej

Zabytkowe ule w Skansenie Pszczelarskim.

Atrakcja

Skansen Pszczelarski w Pszczelej Woli

Więcej

Tradycyjna Zagroda Rolna – Skansen Ochaby

Atrakcja

Tradycyjna Zagroda Rolna – Skansen Ochaby

Więcej

Wnętrze Zagrody Korkoszów w Czarnej Górze

Atrakcja

Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze

Więcej

PAŁAC KAROLIN

Atrakcja

PAŃSTWOWY ZESPÓŁ LUDOWY PIEŚNI I TAŃCA "MAZOWSZE" IM. T. SYGIETYŃSKIEGO W KAROLINIE

Więcej

Zagroda Kurpiowska w Kadzidle

Atrakcja

Zagroda Kurpiowska w Kadzidle

Więcej

Fragment wystawy w Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu

Atrakcja

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Więcej

Wystawa plenerowa.

Atrakcja

Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego

Więcej

Część ekspozycji

Atrakcja

Galeria Sztuki Regionalnej

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%