Izba Pamięci Czesławy Konopkówny

Izba Pamięci Czesławy Konopkówny. Fot.: https://mazowieckiszlaktradycji.pl

Izba Pamięci Czesławy Konopkówny

Izba Pamięci Czesławy Konopkówny działa dzięki jej bratankowi Tadeuszowi Konopce i jego żonie, Stanisławie. To oni postanowili stworzyć miejsce, które jest swego rodzaju muzeum biograficznym, poświęconym tej najbardziej znanej kurpiowskiej twórczyni. Państwo Konopkowie stali się spadkobiercami jej spuścizny w sensie mentalnym i materialnym, dziedzicząc pamiątki „po cioci”.

exploreBatalionów Chłopskich 10, 07-420 Kadzidło

Czesława Konopkówna, urodziła się w pobliskich Tatarach. Pochodziła z rodziny artystów ludowych. Po wojnie została zatrudniona w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka”, gdzie odpowiedzialna była za nadzór artystyczny. Drogę do promowania kurpiowskiej twórczości w świecie otworzyło jej zajęcie I miejsca w konkursie na wnętrze regionalne. Konkurs ten zorganizowany został w 1949 roku w Kadzidle. Władze PRL-u zaczęły zapraszać Czesławę Konopkównę do promowania Polski poprzez ludową twórczość, m.in. w Szwajcarii czy Japonii. Bez wątpienia była osobą niezwykle utalentowaną i zdecydowaną w swej – dzisiaj powiedzielibyśmy promocyjnej – działalności. Z jej inicjatywy powstała, w miejscu dzisiejszej Zagrody Kurpiowskiej, Izba Kurpiowska.

Państwo Stanisława i Tadeusz zdecydowali się utworzyć obok własnego domu Izbę dedykowaną jej spuściźnie, tak aby pamięć o tej zdecydowanie najbardziej znanej Kurpiance nie zaginęła. Zgromadzili wszystkie możliwe pamiątki, które po niej pozostały: strój kurpiowski, który nosiła, wełniane chusty, zdobyte medale i odznaczenia, nagrody (m.in. Nagrodę Oskara Kolberga), fotografie, liczne dyplomy, a także mnóstwo czasopism, artykułów w prasie naukowej oraz popularnej, folderów i książek, w których pisano o Czesławie Konopkównie. Tego typu pamiątkami wypełnili całe, największe pomieszczenie Izby. W kolejnym odtworzyli wystrój tradycyjnej kurpiowskiej izby, takiej, w jakiej żyła Czesława Konopkówna, mieszkając w rodzinnym domu – ze świętym kątem, łóżkiem przykrytym tradycyjnym dywanem (tzw. półdywanikiem) i poduchami, kiercem oraz półką na naczynia z obrzędowym pieczywem, tzw. byśkami.

Wszystko to uczynili z niezwykłą dbałością o każdy szczegół. Sami również są twórcami ludowymi – Pani Stanisława wycina wycinanki, wykonuje kurpiowskie kwiaty i kierce. Z kolei Pan Tadeusz jest uznanym bursztyniarzem, wyplata także słomiane siedziska do krzeseł. Wspólnie, ugniatając ręcznie wosk, wykonują świece, w tym gromnice lub tzw. błażejki, które są noszone 3-go lutego do kościoła i mają zapobiegać chorobom gardła. W Izbie wyłożona jest księga pamiątkowa, a wpisy w niej świadczą o odwiedzinach gości z całego świata. Warto też posłuchać opowieści Państwa Konopków, którzy witają wszystkich gości odświętnie – w strojach kurpiowskich. Wizyta w Izbie Pamięci Czesławy Konopkówny jest zawsze wyjątkowym przeżyciem.

Źródło: https://mazowieckiszlaktradycji.pl

 

Zobacz także

Kapela Zastawnych

Atrakcja

Kapela Ludowa Zastawnych z Brzostku

Więcej

Wystawa plenerowa.

Atrakcja

Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego

Więcej

Zespół Kupskie Echo z Kup

Atrakcja

Zespół Kupskie Echo z Kup

Więcej

Gminne  Muzeum Wiejskie  w Batorzu

Atrakcja

Gminne Muzeum Wiejskie w Batorzu

Więcej

Plenerowa wystawa rzeźb.

Atrakcja

Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie

Więcej

Muzeum Kowalstwa w Warszawie

Atrakcja

Muzeum Kowalstwa w Warszawie

Więcej

Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich

Atrakcja

Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich

Więcej

Dworek miejski z Siedlec z poł. XIX w.

Atrakcja

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej

Więcej

Budynek Muzeum Powstania Chochołowskiego

Atrakcja

Zagroda Bafiów w Chochołowie - Muzeum Powstania Chochołowskiego

Więcej

Mikułowa - Wieś Mikołajów

Atrakcja

Mikułowa - Wieś Mikołajów

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%