Izba Pamięci Czesławy Konopkówny

Izba Pamięci Czesławy Konopkówny. Fot.: https://mazowieckiszlaktradycji.pl

Izba Pamięci Czesławy Konopkówny

Izba Pamięci Czesławy Konopkówny działa dzięki jej bratankowi Tadeuszowi Konopce i jego żonie, Stanisławie. To oni postanowili stworzyć miejsce, które jest swego rodzaju muzeum biograficznym, poświęconym tej najbardziej znanej kurpiowskiej twórczyni. Państwo Konopkowie stali się spadkobiercami jej spuścizny w sensie mentalnym i materialnym, dziedzicząc pamiątki „po cioci”.

exploreBatalionów Chłopskich 10, 07-420 Kadzidło

Czesława Konopkówna, urodziła się w pobliskich Tatarach. Pochodziła z rodziny artystów ludowych. Po wojnie została zatrudniona w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka”, gdzie odpowiedzialna była za nadzór artystyczny. Drogę do promowania kurpiowskiej twórczości w świecie otworzyło jej zajęcie I miejsca w konkursie na wnętrze regionalne. Konkurs ten zorganizowany został w 1949 roku w Kadzidle. Władze PRL-u zaczęły zapraszać Czesławę Konopkównę do promowania Polski poprzez ludową twórczość, m.in. w Szwajcarii czy Japonii. Bez wątpienia była osobą niezwykle utalentowaną i zdecydowaną w swej – dzisiaj powiedzielibyśmy promocyjnej – działalności. Z jej inicjatywy powstała, w miejscu dzisiejszej Zagrody Kurpiowskiej, Izba Kurpiowska.

Państwo Stanisława i Tadeusz zdecydowali się utworzyć obok własnego domu Izbę dedykowaną jej spuściźnie, tak aby pamięć o tej zdecydowanie najbardziej znanej Kurpiance nie zaginęła. Zgromadzili wszystkie możliwe pamiątki, które po niej pozostały: strój kurpiowski, który nosiła, wełniane chusty, zdobyte medale i odznaczenia, nagrody (m.in. Nagrodę Oskara Kolberga), fotografie, liczne dyplomy, a także mnóstwo czasopism, artykułów w prasie naukowej oraz popularnej, folderów i książek, w których pisano o Czesławie Konopkównie. Tego typu pamiątkami wypełnili całe, największe pomieszczenie Izby. W kolejnym odtworzyli wystrój tradycyjnej kurpiowskiej izby, takiej, w jakiej żyła Czesława Konopkówna, mieszkając w rodzinnym domu – ze świętym kątem, łóżkiem przykrytym tradycyjnym dywanem (tzw. półdywanikiem) i poduchami, kiercem oraz półką na naczynia z obrzędowym pieczywem, tzw. byśkami.

Wszystko to uczynili z niezwykłą dbałością o każdy szczegół. Sami również są twórcami ludowymi – Pani Stanisława wycina wycinanki, wykonuje kurpiowskie kwiaty i kierce. Z kolei Pan Tadeusz jest uznanym bursztyniarzem, wyplata także słomiane siedziska do krzeseł. Wspólnie, ugniatając ręcznie wosk, wykonują świece, w tym gromnice lub tzw. błażejki, które są noszone 3-go lutego do kościoła i mają zapobiegać chorobom gardła. W Izbie wyłożona jest księga pamiątkowa, a wpisy w niej świadczą o odwiedzinach gości z całego świata. Warto też posłuchać opowieści Państwa Konopków, którzy witają wszystkich gości odświętnie – w strojach kurpiowskich. Wizyta w Izbie Pamięci Czesławy Konopkówny jest zawsze wyjątkowym przeżyciem.

Źródło: https://mazowieckiszlaktradycji.pl

 

Zobacz także

Gminne  Muzeum Wiejskie  w Batorzu

Atrakcja

Gminne Muzeum Wiejskie w Batorzu

Więcej

Skansen Rolny – Golinowscy

Atrakcja

Muzeum – Skansen Rolny – Golinowscy

Więcej

Zagroda Maziarska w Łosiu

Atrakcja

Zagroda Maziarska w Łosiu

Więcej

Sielski Dom i Ogród

Atrakcja

Sielski Dom i Ogród

Więcej

Murowany kościół zimą. Przed wejściem krzyż misyjny.

Atrakcja

Kościół pw. Dobrego Pasterza w Istebnej

Więcej

Fot.: www.facebook.com/Dolinaskrzatow

Atrakcja

"Dolina Skrzatów" w Chociszewie

Więcej

Ogród edukacyjny „Leśna Przygoda”

Atrakcja

Ogród edukacyjny „Leśna Przygoda”

Więcej

"Kowalowe Skały"

Atrakcja

Zagroda Edukacyjna "Kowalowe Skały"

Więcej

Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego

Atrakcja

Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego

Więcej

Drewniany domek zimą, na drugim planie góry.

Atrakcja

Muzeum Regionalne „Na Grapie”

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%