Drewniany domek zimą, na drugim planie góry.

fot. Szymon Brodacki

Muzeum Regionalne „Na Grapie”

Muzeum ma formę małego skansenu usytuowanego w  pięknym widokowo miejscu. W należącym do niego stylizowanym na dawny dom drewniany budynku głównym zobaczyć można ekspozycję poświęconą strojowi ludowemu, a także niezwykle oryginalnemu haftowi beskidzkiemu. Zwiedzić tu można także ciekawe wystawy czasowe. Na teren „Grapy” przeniesiona została stara, drewniana „kurlawo” chata.

exploreGorzołki 720, 43-474 Jaworzynka

Muzeum to powstało w roku 1993 z inicjatywy wielkiego miłośnika cieszyńskiej ziemi, poety i pisarza Jerzego Ruckiego, którego wojenna zawierucha wypędziła poza granice kraju. Dzięki kontaktom z rodziną wiedział on, że świat, jaki znał odchodzi do przeszłości i bardzo go to bolało, postanowił więc stworzyć miejsce, które pomogłoby ocalić góralską tradycję. Muzeum ma formę małego skansenu usytuowanego w niezwykle pięknym widokowo miejscu.

W należącym do niego stylizowanym na dawny dom drewniany budynku głównym zobaczyć można ekspozycję poświęconą strojowi ludowemu Górali Śląskich, w różnych jego odmianach, a także niezwykle oryginalnemu haftowi beskidzkiemu. Haft ten charakteryzuje wyszywane krzyżykami tło i powstający w ten sposób biały wzór. Zwiedzić tu można także niezwykle ciekawe wystawy czasowe. Na teren „Grapy” przeniesiona została stara, drewniana „kurlawo” chata, pochodząca z roku 1920.

W jej izbie znajdują się: charakterystyczny, przyozdobiony bibułkowymi kwiatami święty kąt, wyjątkowy „kurny piec” oraz inne elementy tradycyjnego wyposażenia domu góralskiego. W sieni, która dzieli dom na dwie części, miejsce znalazły narzędzia rolnicze i niezbędne na tych terenach zimową porą – narty, czyli „skize” oraz „tyniny”. W drugiej z izb przygotowano ekspozycję przybliżającą popularne niegdyś na tym terenie zajęcia, takie jak tkactwo, czy pasterstwo. Zobaczymy więc tutaj potężny warsztat tkacki, a także przyrządy do obróbki lnu, czy też naczynia pasterskie wykorzystywane na beskidzkich sałaszach. Zabytkowa chata jest idealnym miejscem do wysłuchania opowieści o dawnym życiu górali. Tuż obok w stodole z lat 30. XX wieku zgromadzono różnego rodzaju starodawne maszyny i sprzęt rolniczy, a prelekcja kustoszki przeniesie nas w czasy, gdy ciężka, lecz przepełniona wiarą i niepozbawiona radości praca w polu trwała od świtu do nocy, od wiosny do zimy.

Nieopodal zwiedzić można także starą kuźnię. Całości dopełnia niebanalne otoczenie z ulami, drzewami owocowymi, zagonami lnu i wypełnionymi tradycyjnymi odmianami kwiatów, krzewów oraz warzyw zogródkami. „Na Grapie” to także miejsce ciekawych spotkań, wykładów, wystaw czasowych i warsztatów edukacyjnych, zwłaszcza tych poświęconych zielarstwu, haftowi krzyżykowemu, czy też unikatowemu plecionkarstwu z korzeni świerkowych. Kilka razy do roku organizowane są tu wydarzenia kulturalne takie jak Dni Haftu Krzyżykowego, Noc Muzeów, czy też Dzień Tradycji Rzemiosł.

Na terenie muzeum zakupić można oryginalne herbaty ziołowe, ręcznie wykonane pamiątki oraz publikacje o tematyce regionalnej. Placówka prowadzona jest przez etnografkę, która w niezwykle interesujący sposób potrafi przekazać swoją wiedzę o tradycji, kulturze i historii regionu. Obiekt ten należy do Szlaku Wołoskiego, a także Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła. http://www.nagrapie.com/

 

Manekiny w Stroju Górali Śląskich.

fot. Szymon Brodacki

Wystawka produktów regionalnych

fot. Szymon Brodacki

Wnętrze stodoły

fot. z archiwum muzeum

Zobacz także

Wnętrze chaty Felicii Curyłowej w Zalipiu

Atrakcja

Zagroda Felicji Curyłowej

Więcej

Tradycyjne wyroby borowiackiej kuchni

Atrakcja

"Borowiacka Wioska" w Nowym Suminie

Więcej

Muzeum Górali i Zbójników

Atrakcja

Muzeum Górali i Zbójników. Chata Artystycznych Przygód

Więcej

Od Sacrum do Profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej - wystawa stała w Muzeum Dialogu Kultur

Atrakcja

Od Sacrum do Profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej - wystawa stała w Muzeum Dialogu Kultur

Więcej

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach

Atrakcja

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach

Więcej

Pogranicze lachowsko-pogórzańskie

Atrakcja

Zespół Regionalny Mystkowianie

Więcej

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

Atrakcja

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku

Więcej

Towarzystwo Bambrów Poznańskich

Atrakcja

Muzeum Bambrów Poznańskich

Więcej

Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Atrakcja

Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Więcej

Zagroda Młynarska w Uniejowie

Atrakcja

Zagroda Młynarska w Uniejowie

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%