Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach. Zdjęcia: http://muzeumlowicz.pl/

 

Muzeum Wsi Łowickiej

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego (obszar współczesnych powiatów łowickiego i skierniewickiego). Położony jest w odległości ok. 7 km od Łowicza, przy trasie Warszawa – Poznań. Do zwiedzania został udostępniony w połowie lat 80.

exploreMaurzyce , 99-440 Zduny

Obecnie znajduje się tu ponad 40 obiektów, datowanych w większości na II poł. XIX i I poł. XX w. Ich rozmieszczenie ukazuje dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi: tzw. starą wieś – owalnicę z centralnym placem wioskowym, występującą w XIX w. oraz tzw. nową wieś – pouwłaszczeniową ulicówkę. Według tych założeń usytuowano budynki mieszkalne oraz inwentarskie, prezentując charakterystyczne dla różnych okresów wyposażenie wnętrz, sposoby dekoracji i narzędzia. W obrębie starej wsi znajduje się zagroda zamknięta - tzw. okólnik, popularna w regionie od poł. XIX w. W jej skład wchodzi chałupa ze Złakowa Borowego i rekonstrukcja obory kamiennej ze Złakowa Kościelnego.

Uzupełnieniem obrazu łowickiej wsi, odtwarzanego w skansenie, są przykłady tzw. małej architektury: studnie, kapliczki i krzyże przydrożne, budynki związane z wiejskimi rzemiosłami (kuźnia i wiatrak "koźlak" ze Świeryża) oraz strażą pożarną (rekonstrukcja strażnicy ze Złakowa Borowego, bróg z ekspozycją sprzętu strażackiego). Na teren skansenu przeniesiony został zespół sakralny z Wysokienic złożony z drewnianej, jednonawowej świątyni datowanej na 1758 r. oraz dzwonnicy z 1774 r. Kościół pod wezwaniem św. Marcina, fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Adama Komorowskiego, wzniesiony został w stylu barokowym.

Łowicki Park Etnograficzny jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców regionu i turystów z Polski i zagranicy. W sezonie odbywają się tu m.in. plenery malarskie oraz cieszące się dużym zainteresowaniem imprezy cykliczne jak Majówka w Skansenie, Niedziela w Skansenie czy Żniwa, podczas których można wziąć udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych, prezentacjach rękodzieła czy obejrzeć występy zespołów folklorystycznych.

Źródło: http://muzeumlowicz.pl

 

Zobacz także

Blanki - Zielarska Wioska

Atrakcja

Blanki - Zielarska Wioska

Więcej

Owocowa Wioska w Węgiersku

Atrakcja

Owocowa Wioska w Węgiersku

Więcej

Świerkowe Zacisze

Atrakcja

Zagroda Edukacyjna – Świerkowe Zacisze

Więcej

Apilandia - Interaktywne Centrum Pszczelarstwa

Atrakcja

Apilandia - Interaktywne Centrum Pszczelarstwa

Więcej

Konradówka - Rogata Wieś

Atrakcja

Konradówka - Rogata Wieś

Więcej

Sieradzki Park Etnograficzny

Atrakcja

Sieradzki Park Etnograficzny

Więcej

Rajskie Łąki

Atrakcja

Rajskie Łąki

Więcej

Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach

Atrakcja

Muzeum Młynarstwa, Techniki i Rzemiosła Wiejskiego im. Józefa Winiarskiego

Więcej

Puchaczówka

Atrakcja

Puchaczówka

Więcej

Muzeum Mazurskie w Szczytnie

Atrakcja

Muzeum Mazurskie w Szczytnie

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%