Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach. Zdjęcia: http://muzeumlowicz.pl/

 

Muzeum Wsi Łowickiej

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego (obszar współczesnych powiatów łowickiego i skierniewickiego). Położony jest w odległości ok. 7 km od Łowicza, przy trasie Warszawa – Poznań. Do zwiedzania został udostępniony w połowie lat 80.

exploreMaurzyce , 99-440 Zduny

Obecnie znajduje się tu ponad 40 obiektów, datowanych w większości na II poł. XIX i I poł. XX w. Ich rozmieszczenie ukazuje dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi: tzw. starą wieś – owalnicę z centralnym placem wioskowym, występującą w XIX w. oraz tzw. nową wieś – pouwłaszczeniową ulicówkę. Według tych założeń usytuowano budynki mieszkalne oraz inwentarskie, prezentując charakterystyczne dla różnych okresów wyposażenie wnętrz, sposoby dekoracji i narzędzia. W obrębie starej wsi znajduje się zagroda zamknięta - tzw. okólnik, popularna w regionie od poł. XIX w. W jej skład wchodzi chałupa ze Złakowa Borowego i rekonstrukcja obory kamiennej ze Złakowa Kościelnego.

Uzupełnieniem obrazu łowickiej wsi, odtwarzanego w skansenie, są przykłady tzw. małej architektury: studnie, kapliczki i krzyże przydrożne, budynki związane z wiejskimi rzemiosłami (kuźnia i wiatrak "koźlak" ze Świeryża) oraz strażą pożarną (rekonstrukcja strażnicy ze Złakowa Borowego, bróg z ekspozycją sprzętu strażackiego). Na teren skansenu przeniesiony został zespół sakralny z Wysokienic złożony z drewnianej, jednonawowej świątyni datowanej na 1758 r. oraz dzwonnicy z 1774 r. Kościół pod wezwaniem św. Marcina, fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Adama Komorowskiego, wzniesiony został w stylu barokowym.

Łowicki Park Etnograficzny jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców regionu i turystów z Polski i zagranicy. W sezonie odbywają się tu m.in. plenery malarskie oraz cieszące się dużym zainteresowaniem imprezy cykliczne jak Majówka w Skansenie, Niedziela w Skansenie czy Żniwa, podczas których można wziąć udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych, prezentacjach rękodzieła czy obejrzeć występy zespołów folklorystycznych.

Źródło: http://muzeumlowicz.pl

 

Zobacz także

Wnętrze Zagrody Korkoszów w Czarnej Górze

Atrakcja

Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze

Więcej

Wystawa w Muzeum Kowalstwa.

Atrakcja

Muzeum Kowalstwa i Muzeum Regionalne w Wojciechowie

Więcej

Muzeum Mazurskie w Szczytnie

Atrakcja

Muzeum Mazurskie w Szczytnie

Więcej

Domy Tkaczy tzw.: Dwunastu Apostołów

Atrakcja

Domy Tkaczy - Izba Tkacka w Chełmsku Śląskim

Więcej

Muzeum Górali i Zbójników

Atrakcja

Muzeum Górali i Zbójników. Chata Artystycznych Przygód

Więcej

Drewniany domek zimą, na drugim planie góry.

Atrakcja

Muzeum Regionalne „Na Grapie”

Więcej

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy

Atrakcja

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy

Więcej

Sielski Dom i Ogród

Atrakcja

Sielski Dom i Ogród

Więcej

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach

Atrakcja

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach

Więcej

Murowany kościół

Atrakcja

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%