Skansen w Kuligowie

Skansen w Kuligowie. Zdjęcie pochodzi ze strony FB skansenu.

Skansen w Kuligowie

Skansen w Kuligowie nad Bugiem, w którym zgromadzono i odtworzono dorobek kultury dawnej polskiej wsi. Dla zwiedzających dostępne są zabudowania takie jak m.in. karczma, wozownia, przydrożna kuźnia, wiejska chata z początku XX w., obora, tokarnia, spichlerz, stodoła i dworek drobnoszlachecki. Skansenem opiekuje się Fundacja Dziedzictwo Nadbużańskie.

exploreKręta 4, 05-254 Kuligów

Zaczęło się od rodzinnej kuźni… Ta kuźnia to był początek gigantycznej kolekcji. Należała do rodziny pana Wojciecha i przebyła kilkadziesiąt kilometrów z Janowa, by stanąć nad Bugiem w Kuligowie. Do niej dołączył kolejne budynki (tak, pan Wojciech ma w swoich zbiorach całe chaty!): wozownia, obora, stodoła i spichlerz, wiejska chałupa z wyposażeniem, a także karczma. Na terenie skansenu można też podziwiać „wydziergane” piłą spalinową w drewnie rzeźby Marka Gołaszewskiego. A do tego tysiące sprzętów i wiejskich narzędzi, które można odkrywać godzinami. Olbrzymia kolekcja wozów i powozów (samych lamp kilkadziesiąt!), dziesiątki rzeźb, płotki z patyków i ten niezwykły nastrój, który podbija serca nie tylko turystów. 

Zaledwie kilka kilometrów dalej Bug łączy się z Narwią, a obie rzeki rozlewają się za Serockiem w „mazowiecki Bałtyk” czyli Jezioro Zegrzyńskie. Żeby tu dotrzeć autem wystarczy odbić za Radzyminem w stronę Bugu z trasy Warszawa – Białystok. Chętnie zaglądają tu również rowerzyści korzystający z nadrzecznego szlaku. Miejsce w niektórych kręgach uważane jest za kultowe. Przyciąga miłośników sielskiego klimatu, przeszłości oraz… dobrej kuchni, ponieważ co jakiś czas odbywają się tu warsztaty w ramach projektu „Kuligowskie Specjały – Nadbużańskie dziedzictwo kulinarne” poświęcone np. serom podpuszczkowym czy domowym przetworom.

Na miejscu można też zjeść, jak komentują goście, „dobre jedzonko”, na przykład zupę rybną, bliny ze śledziem lub łososiem, chłodnik litewski z jajem, a obiadek zakończyć domową szarlotką. W skansenie organizowane są również lekcje dla młodzieży, plenery artystyczne oraz zjazdy kolekcjonerów. Można też przyjechać prywatnie, ponieważ ośrodek jest przystosowany do przyjmowania zwiedzających indywidualnych i grupowych, także wycieczek szkolnych.

Źródło: https://modanamazowsze.pl

 

Zobacz także

Muzeum Ziemi Szprotawskiej

Atrakcja

Galeria Zbiorów Regionalnych przy Muzeum Ziemi Szprotawskiej

Więcej

Gospodarstwo Agroturystyczne “Pod Skałką”

Atrakcja

Gospodarstwo Agroturystyczne “Pod Skałką”

Więcej

Żuraw do czerpania wody. Zagroda – Muzeum.

Atrakcja

Skansen w Markowej

Więcej

Budynek Muzeum Powstania Chochołowskiego

Atrakcja

Zagroda Bafiów w Chochołowie - Muzeum Powstania Chochołowskiego

Więcej

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Atrakcja

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Więcej

Wnętrze jednej z chałup.

Atrakcja

Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku

Więcej

Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie

Atrakcja

Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie

Więcej

Park Etnograficzny Krakowiaków Zachodnich w Wygiełzowie

Atrakcja

Park Etnograficzny Krakowiaków Zachodnich w Wygiełzowie

Więcej

Iwona Konarzewska przy kominku z ceramiki

Atrakcja

Dom Konarzewskich

Więcej

Atrakcja

Kaszubski Park Etnograficzny

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%