Skansen w Kuligowie

Skansen w Kuligowie. Zdjęcie pochodzi ze strony FB skansenu.

Skansen w Kuligowie

Skansen w Kuligowie nad Bugiem, w którym zgromadzono i odtworzono dorobek kultury dawnej polskiej wsi. Dla zwiedzających dostępne są zabudowania takie jak m.in. karczma, wozownia, przydrożna kuźnia, wiejska chata z początku XX w., obora, tokarnia, spichlerz, stodoła i dworek drobnoszlachecki. Skansenem opiekuje się Fundacja Dziedzictwo Nadbużańskie.

exploreKręta 4, 05-254 Kuligów

Zaczęło się od rodzinnej kuźni… Ta kuźnia to był początek gigantycznej kolekcji. Należała do rodziny pana Wojciecha i przebyła kilkadziesiąt kilometrów z Janowa, by stanąć nad Bugiem w Kuligowie. Do niej dołączył kolejne budynki (tak, pan Wojciech ma w swoich zbiorach całe chaty!): wozownia, obora, stodoła i spichlerz, wiejska chałupa z wyposażeniem, a także karczma. Na terenie skansenu można też podziwiać „wydziergane” piłą spalinową w drewnie rzeźby Marka Gołaszewskiego. A do tego tysiące sprzętów i wiejskich narzędzi, które można odkrywać godzinami. Olbrzymia kolekcja wozów i powozów (samych lamp kilkadziesiąt!), dziesiątki rzeźb, płotki z patyków i ten niezwykły nastrój, który podbija serca nie tylko turystów. 

Zaledwie kilka kilometrów dalej Bug łączy się z Narwią, a obie rzeki rozlewają się za Serockiem w „mazowiecki Bałtyk” czyli Jezioro Zegrzyńskie. Żeby tu dotrzeć autem wystarczy odbić za Radzyminem w stronę Bugu z trasy Warszawa – Białystok. Chętnie zaglądają tu również rowerzyści korzystający z nadrzecznego szlaku. Miejsce w niektórych kręgach uważane jest za kultowe. Przyciąga miłośników sielskiego klimatu, przeszłości oraz… dobrej kuchni, ponieważ co jakiś czas odbywają się tu warsztaty w ramach projektu „Kuligowskie Specjały – Nadbużańskie dziedzictwo kulinarne” poświęcone np. serom podpuszczkowym czy domowym przetworom.

Na miejscu można też zjeść, jak komentują goście, „dobre jedzonko”, na przykład zupę rybną, bliny ze śledziem lub łososiem, chłodnik litewski z jajem, a obiadek zakończyć domową szarlotką. W skansenie organizowane są również lekcje dla młodzieży, plenery artystyczne oraz zjazdy kolekcjonerów. Można też przyjechać prywatnie, ponieważ ośrodek jest przystosowany do przyjmowania zwiedzających indywidualnych i grupowych, także wycieczek szkolnych.

Źródło: https://modanamazowsze.pl

 

Zobacz także

Warsztaty w chacie chlebowej.

Atrakcja

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych

Więcej

Zespół Ligockie Wrzosy z Ligoty Prószkowskiej

Atrakcja

Zespół Ligockie Wrzosy z Ligoty Prószkowskiej

Więcej

Muzeum Pszczelarstwa im. Bogdana Szymusika w Stróżach.

Atrakcja

Muzeum Pszczelarstwa im. Bogdana Szymusika w Stróżach

Więcej

Wystawa w Galerii Koronki Klockowej w Bobowej.

Atrakcja

Galeria Koronki Klockowej

Więcej

Apilandia - Interaktywne Centrum Pszczelarstwa

Atrakcja

Apilandia - Interaktywne Centrum Pszczelarstwa

Więcej

Kuźnia Kurpiowska w Pniewie

Atrakcja

Kuźnia Kurpiowska w Pniewie

Więcej

Zagroda Edukacyjna U Garncarza Szyszka

Atrakcja

Zagroda Edukacyjna U Garncarza Szyszka

Więcej

Widokwystawy

Atrakcja

Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży

Więcej

Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego

Atrakcja

Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego

Więcej

Park "Dolina Wkry"Fot.: www.dolinawkry.pomiechowek.pl

Atrakcja

Ścieżka edukacyjna "Dolina Wkry" w Pomiechówku

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%