Muzeum etnograficzne Stara Zagroda w Ustroniu

Muzeum etnograficzne Stara Zagrodaw Ustroniu, zdjęcie pochodzi ze strony slaskie.travel/poi/15885/muzeum-etnograficzne-stara-zagroda-w-ustroniu 

Muzeum etnograficzne Stara Zagroda w Ustroniu

Do interesujących placówek muzealnych Śląska Cieszyńskiego, służących zapoznaniu się z dawną kulturą regionu, należy Stara Zagroda położona w centrum Ustronia. Muzeum, będące inicjatywą prywatną, założone zostało w 1998 r. w pomieszczeniach drewnianego domostwa oraz stodoły. Obiekty te, charakterystyczne dla budownictwa regionalnego, mieszczą stałą ekspozycję starych sprzętów.

exploreOgrodowa 1, 43-450 Ustroń

Stara Zagroda to jedna z placówek muzealnych godnych odwiedzenia przez osoby zainteresowane ludową kulturą Śląska Cieszyńskiego. Muzeum położone jest w samym centrum Ustronia, przy rynku. Mieści się ono w drewnianych zabudowaniach, z których jedno stanowi rekonstrukcję chaty, pochodzącej z 1768 r., z wykorzystaniem jej autentycznych fragmentów, jak odrzwia i belki stropowe.

Już sama budowla daje zatem pojęcie o tradycyjnych domostwach na Śląsku Cieszyńskim, typowych przede wszystkim dla jego górzystej części. Budowane były z bali drewnianych, zazwyczaj sosnowych lub jodłowych i posiadały charakterystyczne, małe okienka. Obok tego budynku, wzniesionego w klasycznej dla tego typu obiektów konstrukcji zrębowej, o dwuspadowym, krytym gontem dachu, znajduje się też drewniana stodoła.

W 1982 r. właścicielem budynków stał się Bronisław Palarczyk, zaś w grudniu 1998 uruchomione zostało tu prywatne muzeum etnograficzne pod nazwą Stara Zagroda. W oryginalnej scenerii możemy zapoznać się z dawną kulturą Śląska Cieszyńskiego.

Eksponaty, tworzące stałe zbiory placówki, zgromadzone są wewnątrz oraz na podwórzu. Organizowane są tu również tematyczne wystawy czasowe. Muzeum czynne jest, niestety, tylko w okresie wakacji i ferii zimowych.

Muzeum etnograficzne Stara Zagroda w Ustroniu

Muzeum etnograficzne Stara Zagroda w Ustroniu, zdjęcie pochodzi ze strony slaskie.travel/poi/15885/muzeum-etnograficzne-stara-zagroda-w-ustroniu 

Zobacz także

Atrakcja

Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Więcej

Galeria Pełna Cudów w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Gietrzwałdzie

Atrakcja

Galeria Pełna Cudów w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Gietrzwałdzie

Więcej

Chrośnica – Wioska Barwnych Wątków

Atrakcja

Chrośnica – Wioska Barwnych Wątków

Więcej

Centrum Koronki Koniakowskiej

Atrakcja

Centrum Koronki Koniakowskiej

Więcej

Zagroda Edukacyjna U Garncarza Szyszka

Atrakcja

Zagroda Edukacyjna U Garncarza Szyszka

Więcej

Muzeum Regionalne w Wolsztynie

Atrakcja

Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski

Więcej

Budynek Muzeum Kaszubskiego

Atrakcja

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Więcej

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Atrakcja

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Więcej

Rodowo w drewnie zaklęte

Atrakcja

Rodowo w Drewnie Zaklęte

Więcej

Jodłowy Młyn

Atrakcja

Jodłowy Młyn

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%