Skansen etnograficzny przy Muzeum Okręgowym w Koninie

Skansen etnograficzny przy Muzeum Okręgowym w Koninie, zdjęcie pochodzi ze strony https://www.museo.pl/content/view/1051/171/

 

Skansen etnograficzny przy Muzeum Okręgowym w Koninie

Skansen ma swoją siedzibę w części miasta nazywanej Gosławicami, położonej nad jeziorem Gosławickim. Na niewielkim obszarze prezentuje tradycyjną architekturę ludową regionu konińskiego. Znajdziemy tu pięć obiektów: chałupę, stodołę, dwa wiatraki „koźlaki” oraz kuźnię. Muzeum gromadzi m.in. sprzęty ginących zawodów, których pokazy odbywają się tutaj w czasie festynów czy lekcji muzealnych.

exploreMuzealna 6, 62-505 Konin – Gosławice

Skansen tworzą:

– chałupa z Kopojna, gm. Zagórów – datowana na 1887rok, posiadająca belki z datą 1784 o układzie dwutraktowym i konstrukcji ścian sumikowo-łątkowych z narożami łączonymi na węgieł. Posiada dach czterospadowy kryty pierwotnie słomą a po remoncie dachu w 2002 roku trzciną. Obecnie służy do eksponowania wystroju wnętrza chłopskiej chałupy oraz prezentacji sprzętu domowego, narzędzi codziennego użytku w gospodarstwie i wyrobów rzemieślniczych. Co roku jedno pomieszczenie adaptowane jest na prezentację wybranego warsztatu rzemieślniczego.

– stodoła z Czepowa Dolnego, gm. Uniejów, datowana na 1873 rok, o konstrukcji ścian sumikowo-łątkowej i narożach węgłowych łączonych na „rybi ogon” z dachem dwuspadowym krytym obecnie trzciną. Jej wnętrze wykorzystywane jest do prezentacji maszyn i sprzętu rolniczego oraz na imprezy plenerowe organizowane w skansenie.

– wiatrak „ koźlak” ze wsi Bolechowo, gm. Kazimierz Biskupi z XIX wieku. Posiada on oryginalne kompletne wyposażenie z ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Wcześniej znajdował się na obszarze działalności górniczej i przez kopalnię został rozebrany i postawiony w skansenie w 1986 roku.

- drugi wiatrak „koźlak” został zestawiony z elementów zniszczonych wiatraków z Kotwasic, gm. Malanów oraz Goranina, gm. Ślesin. Zaadaptowany został na działalność edukacyjną i wystawienniczą.

– kuźnia z podcieniami kryta dachówką jest rekonstrukcją nie istniejącej już kuźni z Tarnowa, gm. Tuliszków. Posiada bogate wyposażenie kowalskie i co pewien czas organizuje się w niej pokazy kucia koni.

Skansen udostępniany jest zwiedzającym w okresie letnim/ maj –wrzesień/. Jest też miejscem organizowania imprez plenerowych o tematyce etnograficznej, jak pokazy; kucia konia, lepienia garnków, wypieku chleba, plenery rzeźbiarskie, malarskie, występy ludowych zespołów folklorystycznych oraz festyny. Skansen uzupełnia tzw. mała architektura – wiata z maszynami rolniczymi m.in. przedwojennych konińskich producentów, piec wolno stojący do wypieku chleba, studnia do wody z „żurawiem”.

Całość uzupełnia przydomowy ogródek, gdzie uprawia się typowe wiejskie warzywa, zioła i kwiaty. Skansen udostępniany jest także instytucjom z zewnątrz realizującym własne przedsięwzięcia kulturalne (pokazy teatralne, folklorystyczne i scenografie filmowe).

https://muzeum.com.pl/skansen-etnograficzny/

Skansen etnograficzny przy Muzeum Okręgowym w Koninie

Skansen etnograficzny przy Muzeum Okręgowym w Koninie, zdjęcie pochodzi ze strony https://www.skanseny.net/skanseny/zdjecie/1487?lang=pl

 

Skansen etnograficzny przy Muzeum Okręgowym w Koninie

Skansen etnograficzny przy Muzeum Okręgowym w Koninie, zdjęcie pochodzi ze strony https://www.skanseny.net/skanseny/zdjecie/1487?lang=pl

 

Zobacz także

Głuszec

Atrakcja

Karpacki Bank Genów, Muzeum Świerka i Woliera Pokazowa Głuszców

Więcej

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Atrakcja

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Więcej

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego

Atrakcja

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego

Więcej

Jerutki - Wieś Sztuki

Atrakcja

Jerutki - Wieś Sztuki

Więcej

Pogranicze lachowsko-pogórzańskie

Atrakcja

Zespół Regionalny Mystkowianie

Więcej

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Atrakcja

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Więcej

Muzeum Wsi Lubelskiej

Atrakcja

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Więcej

Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach

Atrakcja

Muzeum Młynarstwa, Techniki i Rzemiosła Wiejskiego im. Józefa Winiarskiego

Więcej

Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego

Atrakcja

Skansen - Muzeum Regionalne PTTK w Dobczycach

Więcej

Muzeum Górali i Zbójników

Atrakcja

Muzeum Górali i Zbójników. Chata Artystycznych Przygód

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%